Iako su korisni kada je u pitanju terapija za reumatoidni artritis, TNF inhibitori mogu dovesti do komplikacija po zdravlje na drugom planu.
Iako biološki lijekovi namijenjeni liječenju reumatoidnog artritisa djeluju na specifične komponente imunog sustava, nažalost mogu ometati i opću funkciju i učinkovitost imunog sustava u cjelini te povisiti rizik od ozbiljnih infekcija, uključujući bakterije Legionellu i Listeriu. Prema najnovijim podacima, TNF inhibitori, lijekovi za reumatoidni artritis također mogu povisiti rizik od raka kože, uključujući melanom.
Do ovog su zaključka stigli francuski stručnjaci nakon što su izvršili meta-analizu 21 prethodno provedene studije o uporabi ovih lijekova nad ukupno 40.000 pacijenata.
Četiri su studije pokazale kako su osobe koje su uzimale TNF inhibitore 45 posto sklonije razvijanju oblika raka kože koji nije malnom; dva su istraživanja pokazala kako su korisnici ovih lijekova 79 posto skloniji razvijanju zloćudnog tumora kože melanoma usporedno s osobama koje nisu uzimale TNF inhibitore.
Studija je objavljena u online izdanju časopisa Annals of the Rheumatic Diseases.
Melanom je zloćudni tumor kože koji se može razviti iz madeža ili na koži gdje prethodno nije bila nikakva promjena. U Hrvatskoj godišnje oboli više od 600 osoba, s tendencijom trajnog povećanja broja oboljelih.
Reumatoidni artritis je kronična upalna
bolest vezivnog tkiva, nepoznatog uzroka, koja najjače pogađa lokomotorni
sustav, a često se javlja između 25. i 50. godine. Bolest nastupi kada imunitet
napadne tkivo u zglobovima, te dovede do upale, boli i naprednog oštećenja
zglobova. Bolesnik se ne osjeća dobro, kao da mu nedostaje životne energije, a
može se javiti pojačano znojenje, slabiji apetit i poremećaj ritma
spavanja.
K. Horvat