Za vrijeme mikrovalne ablacije, kako joj ovoj metodi službeno ime, stručnjaci stave mikrovalnu antenu neposredno na tumor, a elektromagnetski valovi pokrenu molekule vode u okolnom tkivu tumora te na taj način tvore trenje i toplinu koja na kraju uništi tumor.
U preliminarnoj studiji onkolozi Bolnice u Cagliariju su uspjeli uništiti tumore pluća 19-ero pacijenata od njih 28. Ispitanici su praćeni osam mjeseci poslije zahvata kada je ustanovljeno da se niti jedan tumor nije vratio. Kod preostalih devet pacijenata su se tumori smanjili ili su pak prestali rasti. Postupak traje sat vremena i stoji oko 11.000 kuna, a pacijenti ostaju u bolnici preko noći na promatranju.
Iako pozdravljaju ovu tehniku “obračuna” s tumorima, američki stručnjaci smatraju kako je potrebno pratiti veći broj pacijenata i kroz dulje razdoblje. Jedino se tako može ustanoviti postoji li mogućnost remisije.
Voditelj talijanskog istraživanja ističe kako je glavna prednost mikrovalne ablacije ta što brzinski zagrije stanice tumora na visoku temperaturu, a može se koristiti za uništenje većih tumora. Naglasio je kako se bitne komplikacije nisu javile kod pacijenata.
Osim što može eliminirati stanice raka pluća, mikrovalna ablacija se proučava za rješenje raka jetre, bubrega i kostiju.
Istraživanje je predstavljeno na nedavno održanom godišnjem skupu Radiološkog društva Sjeverne Amerike.
Rak pluća na četvrtom je mjestu uzroka smrtnosti u
Hrvatskoj, a s oko 3000 novooboljelih godišnje, Hrvatska se nalazi na
visokom drugom mjestu u Europi po broju oboljelih i umrlih od raka pluća.
Približno 90 posto oboljelih su aktivni, bivši i pasivni pušači.
Standardno liječenje raka pluća uključuje kirurško odstranjenje tumora,
kemoterapiju i terapija zračenjem koju pacijenti primaju svaki dan kroz
razdoblje od šest tjedana. Osim visoke stope smrtnosti, samo 30 do 40
posto bolesnika doživi stanje u kojem je rak kontroliran, što znači da
on ne nastavlja rasti.
K. Horvat