Čak 90 posto ljudi dođe u dodir s virusom koji uzrokuje mononukleozu. Ništa opasno, ali zahtijeva pozornost.
Poznata je kao “bolest poljupca”, a znanstveno joj je ime mononukleoza. Od te zarazne bolesti koja se prenosi disanjem i slinom, obolijevaju uglavnom odrasli.
Prvi znakovi mononukleoze mogu biti vrlo općeniti: upala ždrijela, povišena temperatura, glavobolja. No, ubrzo slijedi povećanje limfnih čvorova na vratu, pod pazuhom i u preponama.
Liječenje nije zahtjevno
Dovoljno je da se organizam dobro odmori te da se suzbijaju simptomi i tegobe. Lijekovi često nisu potrebni. Samo u težim slučajevima nužno je liječenje kortikosteroidima. Oporavak, međutim, ponekad traje dugo, ponekad i do šest mjeseci.
Mononukleoza se prenosi preko dišnog sustava, sićušnim kapljicama sline pri kihanju, kašljanju ili govoru. Virus bolesti zadržava se u grlu. Naziv “bolest poljupca” dobila je stoga što se najviše prenosi poljupcem i zato od nje najčešće obolijevaju mladi u pubertetu. Bolest se, međutim, može prenijeti i na druge načine: primjerice ako pijete iz iste čaše iz koje pije i zaražena osoba ili upotrebljavate isti pribor za jelo. Stoga pripazite!
Strogo mirovanje
Od trenutka kada se pojave do potpunog izlječenja, simptomi mononukleoze traju oko 15 dana. Oporavak, međutim, može trajati i do šest mjeseci. Bolesnik u toj fazi osjeća izrazit umor, što je dio normalnog tijeka bolesti.
Kod mladih u pubertetu taj se stalni umor može odraziti i na učenje. I potpuno izliječena osoba ipak može prenijeti bolest drugima. Svatko tko je prebolio mononukleozu i dalje nosi virus, samo u manjoj količini, pa može zaraziti druge i više godina nakon izlječenja.
K. R.