Muče vas napadi vrućine i crvenilo lica s kapilarama? Možda je rozaceja... - Ordinacija.hr
Zdravlje

Zdravlje

Muče vas napadi vrućine i crvenilo lica s kapilarama? Možda je rozaceja…

Foto: Shutterstock

Sunce i vrućina mogu biti “okidači” za rozaceju, kožnu bolest što izaziva crvenilo lica koje izgleda poput sunčanih opeklina, a pojavljuje se na čelu, nosu, obrazima i bradi.

“Rozaceja je česta kožna bolest. Najčešće počinje neugodnim napadima vrućine i crvenjenja lica, koji traju nekoliko sekundi, da bi s vremenom lice mjestimično postalo trajno crveno. Kad se koža pobliže promotri, mogu se jasno uočiti nakupine većih ili manjih kapilara uz nos, na obrazima ili bradi. Takve promjene poznate su pod nazivom kuperoza. Razvoj bolesti time nije završen.

Gotovo ‘preko noći’ na licu se pojavljuju sitni, gnojni prištići slični aknama. No, za razliku od akni, ovo je bolest koja se pojavljuje u dobi nakon tridesete godine, na licu nema mitesera tipičnih za pubertetske akne, a promjene su isključivo na licu. Stoga u liječenju rozaceje neće pomoći lokalni preparati namijenjeni za kožu sklonu aknama, naprotiv, oni mogu izazvati iritaciju kože i pogoršanje”, objašnjava dr. Ljiljana Škrinjar, dermatovenerologinja u Domu zdravlja Zagreb Centar.

Upala očiju i krumpirasti nos

“Ispočetka, simptomi bolesti spontano prolaze, no kada kapilarice, a pogotovo prištići naruše izgled lica, svakako potražite pomoć dermatologa. Bez ispravne dijagnoze i adekvatnog liječenja bolest se pogoršava. Pogoršanje može biti i u obliku tzv. krumpirastog ili gomoljastog nosa. To je oblik rozaceje koji nastaje zbog povećavanja lojnih žlijezda u koži, zbog čega nos i obrazi postaju voluminozniji i crveni. Takav oblik je češći kod muškaraca. Bolest može zahvatiti i sluznicu očiju. Oko 50% oboljelih ima probleme poput peckanja i osjećaja pijeska u očima.”

Nastanku rozaceje podložnije su osobe svijetle puti, osobito žene, u dobi od 30 do 50 godina. Za sada nema znanstvenih spoznaja o tome zašto je bolest češća u žena, i to pogotovo u menopauzi. Najčešće nastaje polako, sa simptomima poput naglog crvenjenja koje spontano prolazi, ili se javljaju problemi zbog osjetljivosti kože na kreme.

Izbjegavajte jako sunce i vrućinu

Budući da još uvijek nema dovoljno saznanja o uzrocima rozaceje, ako primijetite prve znakove kao što su osjetljiva koža, prolazna crvenjenja i vrućina, izbjegavajte vruća pića, jake začine i alkohol. Važno je napomenuti da alkohol može pogoršati rozaceju, no nije uzrok bolesti. I osobe koje uopće ne piju alkohol mogu imati težak oblik ove kožne bolesti.

Zaštitite kožu od sunca kremama s visokim zaštitnim faktorom (SPF veći od 30), a lagane i nemasne teksture. Izlaganje kože suncu pogoršava rozaceju i pridonosi nastanku novih kapilara. U ljetnim mjesecima dobro je lice više puta tijekom dana poprskati termalnom vodom.

Top 10 savjeta ljekarnika za zdravo uživanje u suncu

Blaga njega i liječenje kod dermatologa

S licem postupajte nježno. Izbjegavajte trljanje, grube ručnike kao i piling tretmane. Izbjegavajte kozmetiku s voćnim kiselinama. Lice perite toplom vodom (ne vrućom, niti hladnom). Za uklanjanje šminke koristite dermatološke losione ili mlijeka namijenjena za osjetljivu kožu, bez alkohola. Koristite li lak za kosu, pazite da ga ne raspršujete po licu.

Rozaceja se mora liječiti kod dermatologa. Kod težih oblika potrebno je uzimati antibiotike, a ponekad i isotretinoin koji se koristi u liječenju akni. Za lice se preporučuju antibiotske kreme ili gel, te protuupalne dermokozmetičke kreme koje također imaju ljekoviti učinak. Posebno je važno, nakon završenog liječenja nastaviti s prikladnom njegom.

Protiv rozaceje pomažu tretmani laserima i IPL uređajima (intenzivno pulsirajuće svjetlo) koji djeluju na krvne žile, smanjujući crvenilo, bujanje vezivnog tkiva s lojnim žlijezdama i sklonost upalama.  

7 mitova o aknama

I.V.

Foto: Shutterstock 

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo