Da, možete ih dobiti i na stražnjici…
U paketu s ljetom, plažama, morem i bazenima mogu doći i gljivična oboljenja. Vruće i vlažno okruženje pogodno je za razvoj takvih mikroorganizama.
Gljivice se normalno nalaze na našoj koži, samo je pitanje ostalih čimbenika kada će se one aktivirati i množiti. Osim vaginalnih gljivičnih infekcija, one se mogu javiti i na drugim dijelovima tijela…
1. Koža
Ako ste primijetili po tijelu blijede mrlje praćene svrbežom, moguće je da imate gljivice, a kako je vlažno okruženje za njih idealno, izbjegavajte kupanje u bazenima, sintetičku odjeću te se tuširajte češće ako ste skloni jakom znojenju. Liječe se lokalnim antimikoticima (antifunglanim lijekovima) u obliku otopine, šampona i pjene za tuširanje.
Uživate u bazenu? Pazite da vam zarazne bolesti ne pokvare uživanje
2. Nokti
Gljivična infekcija noktiju je infekcija koja se sporo liječi, a karakterizira ju promjena boje nokta, zadebljanje i krhkost, neovisno o tome radi li se o noktima na stopalima ili rukama. Ova neugodna i neestetska promjena noktiju uzrokovana je skupinom gljivica koje zovemo dermatofitima, a zaraza se lako širi u vlažnim i toplim mjestima, poput bazena ili sportskih centara.
3. Stražnjica
Vaginalna infekcija se može proširiti i na stražnjicu kada žena dotakne zahvaćene mjesto te rukom prenese gljivice.
4. Stopala
Za gljivice na stopalima ste sigruno čuli, a najčešće se smjeste između nožnih prstiju gdje im odgovora vlažno okruženje.
Kako bi izbjegli infekciju, vodite računa o higijeni stopala. Redovito se tuširajte, te svaki put temeljito osušite stopala i prostor između prstiju suhim ručnikom. Ukoliko su vaša stopala zaražena, gljivice će se isto tako nalaziti u cipelama. O tome vodite računa, dezinficirajte ih i spriječite njihovo širenje.
5. Usta
Ovo je uobičajena infekcija, a najčešće se javlja kod beba koje se hrane mlijekom. Ako beba još nije savladala gutanje, mlijeko može ostati na jeziku te uzrokovati infekciju. Liječnik će prepisati preparat protiv gljivica.