Zdravlje

Zdravlje

Ne češkajte! 10 uzroka svrbeža koje morate otrpjeti jer moguće komplikacije nisu nimalo bezazlene

Shutterstock

Koliko god vas svrbež izluđivao ima trenutaka kad se jednostavno ne smijete počešati jer ćete tako samo pogoršati stvari. Naime, upalna reakcija u vašem tijelu od češanja će se dodatno rasplamsati, a moguće su i teške bakterijske infekcije.

1. Kad vam je koža suha

Najčešći razlog svrbeža je kada se zaštitni, vanjski sloj kože počne sušiti. Ceramidi, posebni lipidi koji djeluju kao zaštitna barijera na vašoj koži (tako što vlagu zadržavaju unutra, a štetne utjecaje odbijaju), vjerojatno se ne obnavljaju u dovoljnoj mjeri. Češkanje kože može pružiti trenutačno olakšanje, ali istodobno će uzrokovati pustoš na već ugroženom površinskom sloju vaše kože.

“Na vašoj koži nastati će sitne pukotine i otvori, što može dovesti do infekcije. Štoviše, agresivni sastojci deterdženata ili kozmetičkih proizvoda mogu prodrijeti i potencijalno vas učiniti alergičnim na formulacije na koje niste bili alergični”, upozoravaju stručnjaci.

Prva pomoć kod svrbeža: Tuširajte se toplom, a ne vrućom vodom i nakon tuširanja nanesite hidratantno mlijeko dok vam je koža još donekle vlažna.

Samo ova 4 sredstva pomažu protiv komaraca – sve ostalo je bacanje novca!

2. Nakon ugriza insekata

Kad komarac rilcem zaroni pod vašu kožu, imunološki sustav detektira njegovu slinu i pokreće napad oslobađanjem histamina – a to uzrokuje nepodnošljivi svrbež! Još jedan uobičajeni krivac za svrbež je larva grinje, sićušno crveno stvorenje koje nastanjuje šume i travnata područja. Ugrizom oslobađaju enzim u kožu, a to uzrokuje da se stanice kože na periferiji otvrdnu i svrbe. Čuvajte se i ugriza mrava, jer različiti mravi različito grizu, a neki od njih mogu biti vrlo neugodni i izazvati plikove koji neugodno svrbe.

Češkanjem možete otvoriti put bakterijama pod kožu i izazvati još veći problem.

Prva pomoć kod svrbeža: Ohladite ledom mjesto uboda (ugriza). Masti protiv svraba (hidrokortizoni) također mogu pomoći.

3. Rane koje tek što nisu zacijelile

Evo u čemu je stvar s posjekotinama i ogrebotinama – baš kad vam učini da je rana skoro zacijelila, dotično mjesto počinje svrbjeti kao ludo.

„To je dio upalne reakcije“ kažu stručnjaci i objašnjavaju: “Kad porežete kožu, također oštetite živce – i dok oni pokušavaju zacijeliti, njihove se veze međusobno isprepliću, što može uzrokovati osjećaj svraba.”

Češkanjem produžavate proces ozdravljenja i izazivate nove ožiljke. Da stvari još malo začinimo: vaši nokti puni su bakterija koje se mogu uvući u ranu i dovesti do infekcije.

Prva pomoć kod svrbeža: Osjećaj hladnoće može vam pružiti olakšanje – pokušajte s topikalnim mentolom koji možete nabaviti u ljekarnama.

Opekline od sunca: Kako im doskočiti?

4. Opekline od sunca

Kao da bol koju nam uzrokuje opeklina od sunca nije dovoljna kazna što smo posve neodgovorno boravili na suncu bez zaštite, nego se uz nju pojavljuje i nepodnošljivi svrbež. Kao i kod drugih rana, i kod opekotine od sunca javlja se upalni odgovor vašeg tijela. Češkanjem možete dodatno oštetiti ionako ranjenu kožu, usporiti proces zacjeljivanja i pogoršati svrbež.

Prva pomoć kod svrbeža: Hladni oblozi i gelovi na bazi aloa vere mogu smiriti svrab od opeklina, dok kortizonska krema olakšava upalu.

5. Ekcem

Ovaj krovni naziv opisuje suhu, hrapavu i upaljenu kožu. Najčešće se odnosi na atopijski dermatitis, stanje kod kojeg zaštitni sloj kože ne funkcionira kako treba. Što god bio uzrok, reakcija je ista – koža u kontaktu s određenim okidačima (tkanina, miris, alergen u zraku) postaje nadražena i počinje nepodnošljivo svrbiti. Teško je suzdržati se, ali češkanje će i u ovom slučaju samo pogoršati stvar.

Mogli biste završiti sa stanjem koje se zove Lichen simplex chronicus (neurodermatitis). Radi se o ekcemu koji nastaje uslijed stalnog češanja. Kronično češanje samo po sebi može izazvati daljnje češanje, stvarajući začarani krug.

Prva pomoć kod svrbeža: Hladni oblozi i hipoalergene kreme mogu pomoći, ali ako je svrab nepodnošljiv, posjetite svog liječnika. On vam može prepisati snažan topikalni steroid i također predložiti antihistaminike da smire upalu i pomognu vam spavati noću.

Psorijaza – 7 stvari koje trebate znati o ovoj imunološkoj bolesti

6. Psorijaza

Kod ovog stanja, preaktivni imunološki sustav uzrokuje da tijelo prekomjerno proizvodi stanice kože, tako da se nove stanice pojavljuju na površini za samo tri dana, za razliku od uobičajenih 28 do 30 dana. Budući da koža ne može tako brzo odbaciti stare stanice i održavati korak sama sa sobom, mrtve stanice kože, koje su crvene, pahuljaste, a ponekad i svrbe, gomilaju se na površini.

Borite se svim snagama protiv poriva da se počešete jer kad noktom skinete sloj mrtvih stanica, koža će početi krvariti.

Prva pomoć kod svrbeža: Kao i kod drugih svrbeža, hidratantna krema pomaže, ali vaš vam liječnik mora propisati i poseban tretman za psorijazu, koji uključuje terapiju ultraljubičastim svjetlom i lijekove na recept.

Kako spriječiti kontaktni dermatitis?

7. Kontaktni deramtitis

Ovo stanje koje se smatra jednim oblikom ekcema uzrokuju iritanti ili alergeni. Iritanti probijaju kožnu barijeru i odmah uzrokuju upalu. Alergeni utječu na imunološki sustav, a crvenilo i osip se javljaju nekoliko dana kasnije, obično na mjestu kontakta, ali ponekad i na drugim mjestima na koži.

Ne češkajte! Riskirate iste neugodne probleme koji proizlaze iz drugih uzroka svraba – krvarenje, infekcije i još teži svrab.

Prva pomoć kod svrbeža: Isperite sa sebe i sa svoje odjeće uzročnika reakcije šamponom i dterdžentom na koje niste u prošlosti reagirali i izbjeghavajte supstancu koja vas iritira u budućnosti. Smirite svrbež hladnim oblogom, hidrokortizonskom kremom i bezreceptim lijekovima protiv alergije. Ako niste sigurni što je uzrokovalo reakciju, vaš liječnik može vam napraviti alegološki test.

8. Prhut

Bijele izdajničke „pahulje“ na ramenima mogu izazvati nelagodu, ali svrab kože na glavi je ono što će vas izluditi. Tehnički, prhut je gljivično oboljenje. Gljivica koja ga uzrokuje živi u svačijem vlasištu, ali kod osoba koje su sklone prhuti, uzrokuje iritaciju i višak rasta stanica kože. Češkanje može pogoršati upalni proces koji je već pokrenut gljivicom, objašnjavaju liječnici.

Prva pomoć kod svrbeža: Šampon protiv prhuti sadrže selenij ili cink pirition, koji pomažu u suzbijanju ove dosadne gljivice. Ako oni ne pomažu, vaš dermatolog može preporučiti nešto jače.

Muči vas prhut? Riješite je se prirodnim putem

9. Atletsko stopalo

Taj gorući svrbež koji osjećate u cipelama također je djelo gljivice koju ste vjerojatno pokupili s vlažnog poda tuša, svlačionice teretane ili na bazenu. Osim ljuskaste kože, osobito između prstiju, stopala vam se suše i postaju crvena.

Osim što ćete češkanjem izazvati pucanje kože i eventualnu infekciju, možete potencijalno raširiti gljivice – i brutalni svrbež – na druge dijelove vašeg tijela koje nehotice dodirnete odmah nakon grebanja, uključujući prepone.

Prva pomoć kod svrbeža: Liječite stanje antigljivičnom kremom bez recepta i, ako to ne uspije, razgovarajte sa svojim liječnikom o snažnijim otopinama.

Atletsko stopalo – prevencija, dijagnoza i liječenje

10. Hemoroidi

Ovo stanje o kojem nerado razgovarate i sa svojim liječnikom odnosi se na grozdove vena koji leže točno ispod površine sluznice donjeg rektuma i anusa. Ponekad ove vene nateknu (obično zbog trudnoće ili naprezanja tijekom velike nužde) i uzrokuju iritantan svrab koji se teško podnosi. Češkanje, naravno, samo pogoršava već poprilično neugodno stanje.

Prva pomoć kod svrbeža: Pomoći će vam mast protiv hemoroida ili hladni oblozi. Isto tako, možete uroniti stražnjicu u toplu vodu, osobito nakon velike nužde. Nježno osušite područje – ne trljajte, nego nježno tapkajte. Pretjerano brisanje i čišćenje može uzrokovati još jači svrbež u području oko anusa.

Hemoroidi: 5 pitanja koja vas najčešće brinu

M. R. S.

Foto: Shutterstock

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo