Doček nove godine obično znači opušteno raspoloženje s kojom zdravicom više. Ako slijedite propisanu terapiju lijekovima, pa čak i ako uzimate bezreceptne lijekove, nemojte konzumirati alkohol – upozoravaju stručnjaci!
Ispraćaj stare i doček nove godine podrazumijevaju pokoji slasni zalogaj, ples, dobru zabavu i, s time, alkoholna pića. Iako stručnjaci upozoravaju kako bismo trebali biti umjereni kada konzumiramo alkohol, mnogi se oglušuju na njihove savjete i znaju pretjerati sa zdravicama.
Također, svima je vrlo dobro poznato kako lijekovi i alkohol nisu dobra kombinacija, no odlučuju se riskirati.
“Alkohol može utjecati na djelovanje lijekova koji se propisuju na liječnički recept, ali i bezreceptnih lijekova koji se mogu nabaviti i izvan ljekarne. Čak i povremeno konzumiranje alkohola može u određenim situacijama uzrokovati štetne i opasne posljedice po čovjeka, što je ovisno o dobi i zdravstvenom stanju čovjeka, količini popijenog alkohola te lijekovima s kojima se miješa”, otkrila je prof. dr. sc. Lidija Bach-Rojecky, mag. pharm., predstojnica Zavoda za kliničku farmakologiju Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta u Zagrebu.
Alkohol može na više načina utjecati na djelovanje lijeka – promijeniti njegov učinak ili utjecati na koncentraciju lijeka u krvi, neki pak lijekovi mogu usporiti metabolizam alkohola i tako uzrokovati njegov toksičan učinak. Također, iako sam alkohol može utjecati na povišenje krvnog tlaka, u kombinaciji s nekim lijekovima se može postići učinak snižavanja krvnog tlaka, što se može osjetiti kao vrtoglavica ili nesvjestica i svakako utjecati negativno na sposobnost vožnje i rizike od padova. Slatki alkoholni likeri mogu povisiti razinu šećera u krvi, no npr. kada dijabetičari na oralnim antidijabeticima konzumiraju alkohol mogu biti izloženi značajnoj hipoglikemiji.
I najčešće primjenjivani bezreceptni lijekovi, inače odličnog sigurnosnog profila, poput analgetika ibuprofena ili acetilsalicilne kiseline, mogu u kombinaciji s alkoholom dodatno oštetiti želučanu sluznicu i izazvati krvarenja, stoga se svakako posavjetujte s ljekarnikom ili liječnikom na vrijeme o izbjegavanju takvih neželjenih reakcija!
Hrvatsko farmaceutsko društvo apelira na sve građane da odgovorno uživaju u blagdanskim danima
i zdravicama te da svakako ne podcjenjuju moguće prijetnje koje alkohol
može imati u kombinaciji s lijekovima, neovisno jesu li oni propisani
na recept ili su u bezreceptnom režimu!
Prije blagdanskog uživanja i druženja uz zdravicu, svakako se posavjetujte s ljekarnikom ili liječnikom ako uzimate neke od sljedećih skupina lijekova:
- Lijekovi za alergije (antihistaminici)
- Lijekovi za srčana oboljenja (koronarne bolesti, angina pectoris)
- Lijekovi za liječenje tjeskobe (anksiolitici)
- Antiepileptici
- Lijekovi za liječenje artritisa
- Lijekovi za poremećaje koagulacije (antikoagulansi)
- Lijekovi za depresiju (antidepresivi)
- Lijekovi za kašalj (antitusici)
- Lijekovi protiv boli (analgetici)
- Lijekovi za dijabetes (antidijabetici)
- Lijekovi za liječenje povećane prostate
- Lijekovi za želučane poremećaje (žgaravica, refluks)
- Lijekovi za povišeni krvni tlak (antihipertenzivi)
- Antiinfektivi (neki antibiotici, antimikotici)
- Lijekovi za povišeni kolesterol
- Lijekovi za bolove koštano-mišićnog sustava (analgetici, antireumatici)
- Lijekovi za liječenje simptoma gripe i prehlade (antipiretici, dekongestivi)
- Lijekovi protiv migrene
- Lijekove za nesanicu (sedativi).
Zapamtite: “Odgovorno uživajte u blagdanskim zdravicama, jer alkohol i lijekovi mogu biti vrlo opasna kombinacija! Spriječite probleme na vrijeme!“.
Ordinacija.hr