Jetra su jedan od najvažnijih organa u vašem tijelu. Sve što u sebe unesete mora proći kroz jetra. Tamo se obrađuje prije nego što se distribuira u druge dijelove tijela.
Najbrže rastuća bolest probavnog sustava je nealkoholna masna bolest jetre (NAFLD) koja nastaje kao posljedica ‘modernog načina života’. Podaci iz statistika pokazuju kako ova kronična bolest jetre u zapadnom svijetu pogađa 34% opće populacije (25 % odrasle populacije, a čak 10% djece), 55% osoba s dijabetesom tipa 2 te 75% pretilih ljudi, a sve učestalije pogađa i Hrvate.
Za zdravu jetru i zdravo tijelo najvažnija je pravilna ishrana. Glavni neprijatelji jetre su masna i pržena hrana, nezdrava pića i alkohol. Što treba izbjegavati, a koje namirnice uvesti u prehranu kako bismo zaštitili zdravlje jetre?
1. Zobena kaša
Hrana s puno vlakana može potaknuti jetru da radi najbolje što može, a zobena kaša je jedna od namirnica uz koju biste trebali započeti dan. Istraživanja kažu da da vas ona može štititi i od nakupljanja masnih naslaga na području trbuha.
2. Masnu hranu ne jedite
Prženi krumpirići i hamburgeri možda jesu ukusni, ali su i jako loš odabir za vašu jetru. Konzumacija velikih količina namirnica koje su pune soli i masnoća mogu samo jetri otežati posao. Kroz neko vrijeme ovakav način prehrane može dovesti do upala koje mogu uzrokovati ožiljke na jetri, poznate kao ciroza. Pa drug put kada poželite naručiti jedan masni hamburger, razmislite o zdravijoj opciji.
3. Brokula
Dodajte prehrani puno povrća kako bi jetra ostala zdrava. Neke studije pokazuju kako je većina sirove hrskave hrane dobro za zaštitu jetre i prevenciju određenih bolesti. Energetska vrijednost svježe brokule iznosi samo 34 kcal na 100 g, a možete je kombinirati s ostalim povrćem u salatama. Svježu namirnicu možete spremiti u hladnjak na par dana, ili je spremite u zamrzivač. Smrznuta brokula sadrži nešto manju količinu nekih mikronutrijenata. Ako vam je brokula nezamisliva, uzmite bademe, sušene brusnice…
4. Kava
Ako vam je nezamislivo ući u dan bez kave, možda će vam biti drago čuti da nekoliko šalica može podržati zdravlje jetre i štititi je od oštećenja koje uzrokuju alkohol i nezdrava prehrana.
5. Smanjite unos šećera
Previše slatkiša može uzrokovati promjene na jetri jer je dio njenog posla pretvaranje šećera u masti. Ako pretjerate s unosom šećera jetra će proizvesti više masnoće koja će se zadržati na mjestima na kojima ju nikako ne želite vidjeti. Ako vaše uživanje u slatkišima traje godinama, morate znati da je to put za razvoj masne jetre, pa učinite tom organu uslugu i neka slatkiši postanu povremena nagrada.
6. Zeleni čaj
Prepun je antioksidanata za koja istraživanja tvrde da su odlična zaštita od nekih vrsti raka, uključujući i ona jetre. Koristite svježi čaj i konzumirajte ga dok je još vruć. Hladni ili kupovni čajevi imaju puno manje antioksidanata.
7. Voda
Najbolja stvar koju možete učiniti za zdravlje jetre je održavanje zdrave tjelesne težine. Naučite se piti vodu umjesto zaslađenih sokova ili sportskih napitaka. Bit ćete zadivljeni koliko ste tako manje kalorija unijeli u organizam.
8. Bademi
Bilo kakvi orašasti plodovi su dobar izbor, a posebno bademi jer su izvor vitamina E za kojeg se smatra da štiti od nastanka bolesti masne jetre. Dobri su i za srce pa kad god uspijete, stavite u šaku i grickajte!
9. Smanjite unos soli
Tijelu je sol potrebna ali niti približno u količinama u kojima ju koristimo. Davno su istraživanja potvrdila kako je prehrana puna soli dobar put za razvoj fibroze, što je prvi stadij nastanka ožiljaka na jetri. Postoje trikovi kako smanjit unos soli, ne kupujte gotove i procesuirane namirnice, kuhajte sami i kontrolirajte što stavljate u obrok.
10. Špinat
Zeleno povrće ima jake antioksidante koji pomažu pravilnom radu jetre, a ništa se lakše ne priprema od špinata. Možete ga dodati salatama, pripremiti od njega napitak ili ga skuhati kao samostalno jelo.
11. Borovnice
Među svim popularnim voćem i povrćem, borovnice sadrže najviše antioksidanata. Antioksidanti tijelo štite od slobodnih radikala, nestabilnih molekula koje mogu oštetiti stanice i potaknuti starenje i razvoj bolesti poput raka. Čini se da su flavonoidi oni s najsnažnijim učinkom. Osim toga štite od razvoja bolesti masne jetre.
Virusni hepatitisi i masna jetra mogu dovesti do karcinoma jetre ako se ne liječe
12. Sasvim malo alkohola je dovoljno
Svi smo svjesni štetnih učinaka koje alkohol može imati na naše tijelo, pogotovo kada je riječ o jetri. Ali neke ljude još uvijek iznenađuje činjenica da nije uvijek potrebno prekomjerno konzumiranje alkohola da bi se prouzročila ozbiljna šteta.
Prekomjerno pijenje alkohola kod svakog podrazumijeva drugu količinu, ali koliko god bilo previše za vas to može značiti neprekidne upalne procese u organizmu i posljedično prekomjerni rad jetre. Godine, pa čak i desetljeća upalnih procesa mogu u konačnici dovesti do oštećenja tkiva jetre i ciroze ili završnog stadija kronične bolesti jetre, što je vodeći uzrok zatajenja ovog vitalnog organa, upozoravaju liječnici.
Ako ste zdrava odrasla osoba, povremeno konzumiranje alkohola u malim količinama prihvatljivo je ponašanje, međutim ako u obiteljskoj anamnezi imate slučajeve alkoholizma ili bolesti jetre povezanih s alkoholom, ograničite konzumaciju na minimum ili, još bolje, u potpunosti odbacite alkohol.
13. Začini su dobar odabir
Ako želite zaštiti jetru i srce u isto vrijeme, koristite začine poput origana, ružmarina i kadulje. Dobar su izvor polifenola, a dodatna je dobrobit što će vam pomoći da smanjite unos soli jer jako dobro nju zamjenjuju u jelima.
14. Cikla
Cikla, najbolji prijatelj jetre, kada se konzumira u obliku svježeg soka, odlično čisti jetru te tako jača imunološki sustav, čisti krv, poboljšava cirkulaciju i alkalizira cijelo tijelo.
A. A.
Foto: Shutterstock