Akutni, odnosno iznenadni proljev definiran je kao smanjena gustoća stolice i/ili povećani broj pražnjenja crijeva. Najčešći su uzročnici akutnog proljeva virusi, osobito rotavirus. Rotavirus je uzročnik infekcija u široj obiteljskoj ili radnoj okolini jer je jako zarazan i jednostavno se širi kapljičnim putem, zrakom. Ako oboli dijete, velika je opasnost da će proljev dobiti i ostali članovi obitelji.
Pri pojavi proljeva treba što prije poduzeti jednostavne mjere:
1. Trenutačno nadoknađivanje izgubljene tekućine i elektrolita
Nadoknađivanje tekućine prva je i najvažnija mjera kod proljeva i povraćanja. Dijete treba puno piti. Preporučujemo više puta po manju količinu. Najbolje su rehidracijske otopine ili umjereno zaslađeni čaj. Dodavanjem rehidracijske otopine u tijelo se osim tekućine unose i elektroliti. Rehidracijska otopina sprječava dehidraciju, ali ne utječe na smanjenje proljeva. Za savjet upitajte u ljekarni.
2. Prehrana tijekom proljeva
Kod proljeva nije potrebna nikakva posebna dijeta. Preporučuje se što prije početi piti, a barem šest sati od početka rehidracije i jesti. Ako dijete još dojite, činite to što češće, koliko god dijete želi. To vrijedi i za djecu koja piju adaptirano mlijeko. Kod veće djece također se preporučuje brzo uvođenje normalne, uravnotežene prehrane bez dijetnih ograničenja. Ako dijete dugo odbija hranu, a osobito ako odbija tekućinu i primijetite prve znakove dehidracije, treba potražiti liječničku pomoć.
3. Nadoknađivanje “dobrih” bakterija u crijevima i uređivanje probave
Pri pojavi proljeva preporučuje se što prije uzeti probiotičku kulturu. Treba odabrati dokazano učinkovite probiotike (Lactobacillus rhamnosus GG) i u dovoljnoj količini. Za savjet upitajte pedijatra ili farmaceuta u ljekarni. Probiotici su živi mikroorganizmi koji učinkovito pomažu kod ublažavanja akutnog proljeva. Istraživanja su dokazala skraćenje trajanja proljeva i manji broj pražnjenja crijeva s tekućom stolicom te djelovanje kao prevencija proljeva pri primjeni antibiotika.
Kada dijete s proljevom treba odvesti liječniku?
Opća je preporuka da dijete s proljevom odvedemo liječniku ako se proljev ne smiri za 2 do 3 dana, odnosno ako primijetimo znakove dehidracije. Uzmite u obzir i djetetovu dob: što je dijete mlađe, preporučuje se raniji odlazak liječniku.
Probiotičke kapi WAYA® LGG® – partner u liječenju antibioticima
Probiotičke
kapi za dojenčad i djecu WAYA®
LGG® sadrže probiotičku kulturu LGG® (Lactobacillus rhamnosus GG®),
koja je s više od 250 provedenih kliničkih ispitivanja najistraženija probiotička
kultura na svijetu. Preporučuju se za dijetetsko reguliranje probavnih smetnji
kao što su:
- virusni i bakterijski proljevi
- održavanje uravnotežene crijevne mikroflore
- proljevi tijekom liječenja antibiotikom
Probiotičke
kapi za dojenčad i djecu WAYA®
LGG® primjerene su za dojenčad od rođenja nadalje i djecu. Ne sadrže
alergene. Dostupne su bez recepta u ljekarnama i specijaliziranim
prodavaonicama.
Više pročitajte na www.waya.hr, a proizvod potražite u ljekarnama i specijaliziranim prodavaonicama!
Ordinacija.hr