Tijelo gubi vodu disanjem, znojenjem i mokrenjem te pražnjenjem crijeva. Naravno, izgubljeno je potrebno nadoknaditi kako bi organizam nastavio funkcionirati.
Dnevno unesite u organizam dovoljnu količinu vode kako bi ostali zdravi, omugučili tijelu da funkcionira i izbjegli probleme dehidracije.
Dehidracija i uzroci
National Research Council (NRC) navodi da bi osam čaša vode dnevno trebalo biti dostatno za odraslu osobu tešku 70 kilograma. No, u obzir treba uzeti i aktivnost, vlažnost, klimu, tjelesnu temperaturu i građu tijela.
Neki od uzroka dehidracije su:
- Duži boravak i sportske aktivnosti na suhom i toplom zraku
- Gubitak krvi
- Proljev
- Povraćanje
- Opekotine
- Konzumiranje alkohola
- Hiperglikemija
Simptomi
Simptomi koji se javljaju ovise o jačini dehidracije, tako se može pojaviti samo blaga žeđ, a u slučajevima jake dehidracije i smrt. Prvi simptomi dehidracije počinju kada nivo vode u organizmu padne ispod 2 posto od normalne vrijednosti. Tada se osjeti žeđ, pad apetita i suhoća kože. Trkači gube i do 30 posto svoje snage, brzine i izdržljivosti, a temperatura tijela im je povišena, a prvi znak je upravo vrtoglavica.
Simptomi dehidracije su:
- Glavobolja
- Grčevi u mišićima, posebno nogama
- Suženje vidnog polja
- Pad krvnog tlaka
- Vrtoglavica i nesvjestica
- Tamna boja urina
- U težim slučajevima dolazi do buncanja, otečenog jezika, kome i smrti.
Kako spriječiti dehidraciju?
Tu i ne postoji neka nauka, sve što trebate je paziti da u organizam unosite onoliko vode koliko vam je potrebno, te da reagirate na znakove dehidracije. Šest do osam čaša vode je obavezno, a ako popije više ništa vam se loše neće dogoditi.
Pijte vodu prije nego što ožednite!
A. A.