Porast tjelesne temperature je ustvari dobar znak jer tako tijelo signalizira da se bori protiv bolesti.
Porast tjelesne temperature je ustvari dobar znak jer tako tijelo signalizira da se bori protiv bolesti.
Temperatura može biti neugodna pojava, a ponekad i zastrašujuća, a to se odnosi na ovu godinu kada svi znamo da je simptom infekcije koronavirusom. Iako ste imali barem jednom u životu visoku temperaturu, sigurno se ponekad pitate što je ustvari uzrokuje.
Ako se javila temperatura koja nikako ne prolazi, svakako se obratite liječniku, no prije toga da pojasnimo kako do temperature dolazi.
Što je visoka temperatura?
Temperatura je povišena kada vrijednosti na toplomjeru odskaču od normalnih. Ako osjećate vrućinu nakon trčanja ili ste bili u toploj prostoriji, ustvari nemate temperaturu. Blago povišenu tjelesnu temperaturu nazivamo subfebrilitet i to je temperatura koja prelazi 37 C. Povišena tjelesna temperatura je temperatura viša 38C. Preko 39 C su jako visoke temperature. Rektalno i u uhu, blago povišenom smatramo temperaturu preko 37,5 C, preko 38,5 C značajno povišenom, dok je preko 39,5 C vrlo visoka temperatura.
Je li temperatura oko 37 stupnjeva normalna? Evo što ste pitali naše liječnike
Što se događa u tijelu kada imamo temperaturu?
Temperatura je ustvari znak da se tijelo bori protiv bolesti, prema riječima stručnjaka. A što se ustvari događa u tijelu kada imate temperaturu je malo teže pojasniti ali je činjenica da se tako imunološki sustav bori protiv nečega, i cijelo tijelo je u tim trenutcima posvećeno zaštiti vitalnih organa, navela je Roshi Gulati, liječnica opće medicine u bolnici Huntley.
“Kada imate temperaturu, hipotalamus, malo područje u mozgu koji se ponaša kao unutarnji termostat, uz ostale stvari, signalizira tijelu da se poveća tjelesna temperatura“, pojasnila je dr. Laura Miller iz Minnesote. U tom se trenutku svašta događa u tijelu, poput suzbijanja određenih krvnih žila u perifernim dijelovima tijela kako bi se krv mogla slati važnijim organima i smanjila temperatura s površine kože. „Snižavanje tjelesne temperature može usporiti razvoj bakterija, pojačati zaštitu krvnih žila „ navodi dr. Arindam Sarkar. Ukratko, temperatura je znak da se tijelo bori protiv napadača.
Što najčešće uzrokuje visoku temperaturu?
Duga je lista potencijalnih problema koji mogu uzrokovati povišenu temperaturu, ali najčešće se radi o ovim kategorijama:
- Infekcija
- Određeni lijekovi
- Bolesti srca
- Rak
- Autoimune bolesti
- Neka cjepiva za djecu
Ipak, infekcija, bilo da se radi o virusnoj ili bakterijskoj, često je glavni uzrok povišene temperature. Ustvari su često u pitanju virusi gripe i prehlade, a koronavirus je jedan od naj opasnih s kojim smo se susreli.
Najbolje vježbe za osobe s visokim krvnim tlakom
Što napraviti ako imate visoku temperaturu?
Važno je znati da ako se osjećate dobro nema potrebe ići liječniku, ali ako je ona jako visoka i vama nije dobro, potrebno je uzeti lijekove koji služe za snižavanje temperature, a uz to je važno piti i puno vode.
Pratite simptome koji će pomoći liječniku shvatiti što je uzrok porasta temperature. A kako ona može biti i simptom bolesti COVID-19, pametno je i nazvati liječnika kako biste znali što činiti dalje, ako se razviju komplikacije. “COVID-19 je sve promijenio kada je u pitanju briga o pacijentima koji imaju povišenu temperaturu, a obično ćemo testirati na koronavirus, a u isto vrijeme razmišljamo o drugim mogućim uzrocima“, navodi dr, Gulati.
A. A.
Foto: Shutterstock