Ako ste u nedostatku vremena i novaca, a ipak vam treba neki oblik psihološke pomoći, možda je vrijeme da proučite najbolje aplikacije za mentalno zdravlje. Ovo je 10 trenutno najboljih.
Aplikacije za mentalno zdravlje osmišljene su da pomognu korisnicima da poboljšaju svoje emocionalno blagostanje, da počnu meditirati, nauče se nositi sa stresom i tjeskobom, poboljšaju kvalitetu sna, postignu bolji fokus i produktivnost te pruže podršku u rješavanju niza drugih mentalnih poteškoća.
Najbolje aplikacije za mentalno zdravlje pristupačne su, jednostavne za korištenje i dobro dizajnirane, a ovo je prema nekim istraživanjima trenutno 10 najboljih:
Najbolja za terapiju razgovorom: BetterHelp
Najbolja kod depresije: Talkspace
Najbolja za svjesnost (Mindfulness): Headspace
Najbolja za otpuštanje stresa: Sanvello
Najbolje za djecu: Breathe, Think, Do with Sesame
Najbolje kod ovisnosti: I Am Sober
Najbolja za KBT (kognitivno-bihevioralna terapija): MoodKit
Najbolje za dobar san: Calm
Najbolja za pozitivno razmišljanje: Happify
Najbolja kod anksioznosti: Worry Watch
Korištenje internetske aplikacije za terapiju moglo bi vam biti posebno korisno ako:
Živite u udaljenom području.
Trebate pronaći pristupačniji oblik terapije.
Imate zauzet raspored.
Osjećate se ugodnije komunicirajući putem teksta.
Imate invaliditet zbog kojeg je terapija licem u lice manje dostupna.
Doct Online: prva hrvatska aplikacija preko koje su liječnici dostupni 24/7
Jesu li primjerene za svakoga?
Aplikacije za mentalno zdravlje nisu za svakoga. Općenito ih ne bi trebale koristiti osobe u aktivnoj nevolji. Aplikacija za mentalno zdravlje također možda nije najbolji izbor za vas ako vam je dijagnosticiran ozbiljan poremećaj raspoloženja ili shizofrenija ili ako imate psihozu.
Mogu li aplikacije za mentalno zdravlje biti zamjena za osobnu terapiju?
U nekim slučajevima, terapeutska aplikacija može se koristiti kao zamjena za osobnu terapiju. Neka istraživanja sugeriraju da je terapija razgovorom putem interneta s ovlaštenim terapeutom jednako učinkovita kao i terapija licem u lice u liječenju stanja poput depresije, anksioznosti i posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP).
Međutim, aplikacije za mentalno zdravlje koje ne pružanje izravne terapije—kao što su aplikacije koje se temelje na svjesnosti i aplikacije za ublažavanje stresa—ne bi se trebale koristiti kao zamjena za terapiju. Umjesto toga, najučinkovitiji su kada se koriste kao dodatak savjetovanju.
U Hrvatsku stigla aplikacija za oboljele od dijabetesa: Glukozu mjeri mobitelom u jednoj sekundi
Jesu li aplikacije za mentalno zdravlje učinkovite?
Istraživanja pokazuju da su aplikacije za mentalno zdravlje učinkovite u liječenju simptoma određenih stanja. Na primjer, jedan sustavni pregled iz 2022. godine otkrio je da je upotreba Headspacea poboljšala simptome kod osoba s depresijom u 75% studija. Međutim, istraživanje o aplikacijama za mentalno zdravlje je u tijeku, a rezultati su mješoviti. Oko 40% studija otkrilo je da Calm i Headspace mogu pomoći kod problema kao što su tjeskoba, san i stres.
Ana Herceg
Foto: Shutterstock