U razdoblju od 2011. do 2015. godine problematika HIV/AIDS-a usmjerena je na poboljšanje i jačanje javnozdravstvenih programa i intervencija te prevenciju i destigmatizaciju HIV/AIDS-a.
Hrvatska je zemlja s malim brojem oboljelih. Prema službenim statistikama, u 2011. godini registrirano je 943 osoba zaraženih HIV-om s godišnjim povećanjem novooboljelih od sedam do 10 posto.
Kod velikog broja osoba, HIV se dijagnosticira u kasnom stadiju kada su mogućnosti liječenja znatno smanjene. Procjenjuje se da se to događa u 40 do 70 posto slučajeva. Prosječno razdoblje u kojem osoba koja je zaražena ne zna da je zaražena (podaci za Hrvatsku), traje od pet do sedam godina.
Borba protiv diskriminacije
Načini diskriminacije su brojni: od gubitka posla, isključivanja iz društva do teže dostupnosti zdravstvenih usluga. Zbog straha od diskriminacije mnogi potencijalni nositelji HIV infekcije ne žele se testirati, što pridonosi širenju infekcije.
HIV bolesnik – bolesnik je kao i svaki drugi. Mora imati jednaka prava i ne smije biti diskriminiran u nijednom životnom području. Predrasude se najučinkovitije uklanjaju širenjem znanja na opću populaciju i specifičnom edukacijom ciljnih skupina (mladi, osobe rizičnog ponašanja). Educiranjem se pružaju stručne informacije o načinima prenošenja infekcije i obilježjima bolesti te promovira odgovorno spolno i zdravstveno ponašanje.
HIV se prenosi:
- nezaštićenim spolnim odnosom;
- putem krvi, sjemene tekućine, vaginalne tekućine;
- majčinim mlijekom (dojenjem).
Najugroženiji dio stanovništva su spolno najaktivniji: mladi od 15 do 30 godina života.
HIV se NE prenosi:
- rukovanjem;
- poljupcem;
- zagrljajem;
- dijeljenjem obroka, čaše ili šalice;
- boravkom u istom prostoru;
- kupanjem u bazenu;
- upotrebom istog toaleta;
- igranjem.
Koje su mogućnosti testiranja?
- Brzo testiranje iz uzorka sline (rezultat mora biti potvrđen potvrdnim testom krvi) i testiranje iz uzorka krvi.
- Testiranje na HIV uvijek je anonimno i dobrovoljno!
- Prije testiranja i nakon dobivenih rezultata uvijek se provodi i savjetovanje!
Od infekcije do prvih simptoma
Razdoblje od infekcije virusom do pojave prvih simptoma može trajati i do deset godina bolesti – izuzetno dug period u kojem se infekcija može prenositi sa zaražene na druge osobe. Od ulaska virusa u tijelo do pojave antitijela koja se detektiraju u slini i krvi kao dijagnostičkim kriterijima – može proći i do tri mjeseca pa negativan test može biti “lažno negativan” i potrebno ga je ponoviti nakon tri mjeseca.
Razlika između HIV-a i AIDS-a
HIV je bolest tj. kronični progresivni proces koji započinje ulaskom virusa u krvotok i uzrokuje postupno oštećenje imunološkog sustava. Osoba zaražena HIV-om obično se ne osjeća bolesnom i godinama nema simptome. Osobe zaražene HIV-om mogu, ne znajući da su zaražene, mogu širiti infekciju. AIDS je uzrokovan HIV-om i javlja se u uznapredovaloj i završnoj fazi HIV infekcije. Do AIDS-a dolazi uslijed pada imuniteta, kada se razvijaju oportunističke bolesti od kojih oboljela osoba i umire.
Što je CheckPoint Zagreb?
CheckPoint Zagreb je koncept otvorenog centra za zdravlje i edukaciju mladih, posebno osoba pod povećanim rizikom od zaraze HIV-om, hepatitisom i ostalim spolno prenosivim bolestima. Rad Centra usmjeren je na pristup jednostavan pristup zajednici. Građanima nudi „drop-in“ metodu dobrovoljnog, besplatnog, anonimnog, pouzdanog i brzog testiranja na HIV iz uzorka sline (s rezultatom testiranja za 20 minuta) uz edukaciju, informiranje i savjetovanje (www.huhiv.hr/checkpoint).
Izvor: Štampar.hr
Ordinacija.hr