SARS-CoV-2 je ovijeni virus, s osjetljivom vanjskom membranom.
Virusi s ovojnicom manje su stabilni u okolišu i osjetljiviji su na oksidanse, poput sredstava na bazi klora koji se najčešće koriste kao dezinfekcijska sredstva u obradi svih tipova voda.
U Republici Hrvatskoj (RH) dezinfekcija vode za ljudsku potrošnju je obvezna mjera i provodi se u svim javnim vodoopskrbnim sustavima upravo sredstvima na bazi klora.
Savjeti dermatologa: Što kad prečesto pranje ruku pogorša probleme s kožom?
Najnoviji dokument WHO-a koji se odnosi na upravljanje vodom i sanitacijom u vezi sa SARSCoV-2, naglašava da nisu potrebne dodatne mjere prevencije i kontrole u usporedbi s onim što je već navedeno u Smjernicama SZO o kvaliteti vode za piće, na kojima se zasnivaju propisi i načini upravljanja vodom za piće u Europi pa tako i u RH.
Isporuka zdravstveno ispravne vode za piće u javnim vodoopskrbnim sustavima u RH i u trenutnoj kriznoj situaciji neometano se odvija sukladno važećim zakonskim propisima. Voda iz slavine je zdravstveno ispravna i sigurna od rizika prijenosa SARS-CoV-2 te nema zdravstvenih razloga koji bi potrošače trebali navesti da pribjegavaju flaširanoj vodi ili drugim napitcima.
Dio stanovništva RH opskrbljuje iz tzv. lokalnih vodovoda. Lokalni vodovodi s javnozdravstvenog aspekta predstavljaju najveći rizik jer se voda potrošačima isporučuje bez ikakve obrade, a često i bez dezinfekcije. Stoga je važno istaknuti da je voda iz lokalnih vodoopskrbnih sustava često zdravstveno neispravna i nije siguran način vodoopskrbe nikada pa niti sada u trenutnoj kriznoj situaciji.
Foto: Shutterstock