Nova istraživanja sugeriraju da nije samo visok kolesterol ono što može utjecati na zdravlje, već i fluktuirajuće razine kolesterola.
Kolesterol je tvar slična masti koju proizvodi jetra i koja je neophodna za stvaranje staničnih membrana, nekih hormona i žučnih soli za probavu masti.
Također se može konzumirati u mnogim namirnicama, uključujući meso, plodove mora, perad, jaja i mliječne proizvode. Ljudi trebali izbjegavati jesti previše hrane s visokim udjelom kolesterola, jer to može dovesti do zdravstvenih problema, poput srčanog i moždanog udara.
Svemoćna biljka pomaže protiv stresa, bolesti, kolesterola te uravnotežuje organizam
Visoki kolesterol može se razviti kao rezultat čimbenika prehrane i načina života, ali može biti i rezultat genetike, određenih zdravstvenih stanja i nekih lijekova.
Postoje dvije vrste kolesterola, koje imaju različite učinke na zdravlje:
- Lipoprotein-kolesterol visoke gustoće (HDL) poznat je kao “dobar” kolesterol, jer apsorbira kolesterol u krvi i vraća ga u jetru za izlučivanje iz tijela
- Lipoprotein niske gustoće (LDL) poznat je kao “loš” kolesterol, čini većinu kolesterola u tijelu, a visoke razine znače da se može nakupljati u arterijama što dovodi do bolesti srca i moždanog udara.
Nova istraživanja sugeriraju da nije samo visok kolesterol, već i fluktuirajuće razine kolesterola ono što može utjecati na zdravlje.
Nova studija otkrila je da kod starijih osoba godišnje promjene u razinama kolesterola mogu povećati rizik od demencije i kognitivnog pada.
Fluktuacije kolesterola, osobito u LDL kolesterolu, mogu povećati rizik od demencije zbog njihovog potencijalnog utjecaja na stabilnost aterosklerotskog plaka. Destabilizacija plaka može dovesti do povećanog rizika od pucanja plaka i ograničenog protoka krvi, što utječe na rad mozga, rekla je neuroradiologica Emer MacSweeney za Medical News Today.
Istraživači su otkrili da postoji povezanost između fluktuirajućih razina ukupnog kolesterola LDL-C i demencije, ali ne i s fluktuirajućim HDL-C ili trigliceridima.
Osobe s najvećim fluktuacijama razine ukupnog kolesterola imale su 60 % veću vjerojatnost demencije i 23 % povećanje kognitivnog pada, u usporedbi s onima s najstabilnijom razinom kolesterola.
Oni s najvećim fluktuacijama LDL-C-a imali su 48 % veći rizik od demencije i 27 % veći rizik od kognitivnog pada.
Također su iskusili brže opadanje ukupnog kognitivnog zdravlja, pamćenja i brzine reakcije.
Budući da se mozak uvelike oslanja na stabilan protok krvi i oksigenaciju, prekidi mogu rezultirati oštećenjem neurona i drugih moždanih stanica, što može ubrzati kognitivni pad. LDL kolesterol povezan je s upalom, koja također može pridonijeti neurološkom pogoršanju tijekom vremena. Osim toga, fluktuacije u razinama kolesterola mogu odražavati temeljnu zdravstvenu nestabilnost ili neregulirani metabolizam lipida, a oba mogu igrati ulogu u kognitivnom oštećenju, zaključila je dr. Emer MacSweeney.