Haglundova peta može se razviti na oba stopala istovremeno. Prvi simptomi započinju povećanjem vrha kosti na peti. U početku je to sitno zadebljanje, bolno na dodir ili kod hodanja u obući. no, s vremenom ta kvrga otiče, postaje crvena i vidljiva izvana.
Haglundova peta, odnosno Haglundova deformacija ili sindrom prvi put se spominje 1927. i vrlo je često medicinsko stanje iako se i dan danas ne razumije zašto dolazi do njega. Riječ je o zadebljanju hvatišta Ahilove tetive na petnu kost, no zapravo se radi o upali tkiva između same tetive i kosti koja uzrokuje stvaranje nove kosti.
Iako se može razviti kod bilo koga, najčešća je kod ljudi koji nose krutu i zatvorenu obuću, no u rizičnu skupinu spadaju i žene koje često nose visoke potpetice. Uzroci još mogu biti i genetska predispozicija, prekomjerna tjelesna težina, ozljede, ali i pojedine aktivnosti kao što je trčanje.
Koji su simptomi?
Haglundova peta može se razviti na oba stopala istovremeno. Prvi simptomi započinju povećanjem vrha kosti na peti. U početku je to sitno zadebljanje, bolno na dodir ili kod hodanja u obući. no, s vremenom ta kvrga otiče, postaje crvena i vidljiva izvana.
Bolje spriječiti nego liječiti
Iako je uvijek bolje spriječiti nego liječiti, liječenje Haglundove pete bazira se na smanjenju boli i pritiska. Kako je u više od 50% slučajeva glavni uzročnik ove deformacije, neadekvatna obuća, promjena cipela bit će odličan prvi korak u liječenju.
Danas na tržištu postoje i brojna pomagala i ulošci koji vam mogu pomoći oko promjene visine pete unutar obuće, a tu su i ortoze, fizikalna terapija te protuupalni lijekovi koji smanjuju bol i oticanje područja. Ako je područje već otečeno, otok vam može smanjiti led koji se preporučuje držati na tom mjestu svaki dan po 20-ak minuta.

Za teže slučajeve – operacija
Kirurško liječenje obično se preporučuje nakon razdoblja neuspješne konzervativne terapije, obično nakon šest mjeseci ili više. Kod kirurškog liječenja Haglundove pete koriste se i otvorene i endoskopske tehnike.
- Otvoreni kirurški pristup za liječenje Haglundove pete uključuje rezanje kože kako bi se omogućio direktan pristup i uklanjanje koštane izrasline.
- Endoskopski kirurški pristup koristi male rezove i kameru za minimalno invazivno uklanjanje izrasline uz manje oštećenje okolnih tkiva.
Prilikom operacije kirurg nastoji ukloniti upaljenu retrokalkanearnu burzu, ukloniti koštani deformitet na petnoj kosti (Haglundov deformitet) te, ako je potrebno, ukloniti dio nezdravog tkiva Ahilove tetive. Oba pristupa su pokazala podjednaku učinkovitost, međutim rizik od nuspojava je gotovo dvostruko manji kod endoskopskog pristupa.
Oporavak nakon operacije
Nakon operacije Haglundove pete potrebna je imobilizacija ortozom ili gipsom. Kod endoskopske operacije trajanje imobilizacije je oko 2 tjedna dok je kod otvorenog pristupa nešto dulja i iznosi dva do šest tjedana. Obično se nekoliko tjedana nakon operacije nećete smjeti osloniti na nogu, a nakon skidanja imobilizacije neki kirurzi preporučuju i hodanje u posebnoj ortozi naredna tri do četiri tjedna.
Od drugog ili trećeg tjedna postoperativno se preporučuje fizikalna terapija kako bi se istegnula i ojačala Ahilova tetiva i mišići lista. Povratak normalnim aktivnostima se očekuje kroz 6 do 36 tjedana za otvoreni pristup te 6 do 12 tjedana kod endoskopske operacije.
(Ordinacija.hr)