Brzi test koji vam može pokazati koliko dobro starite zahtijeva samo jednu stvar – ili zapravo, samo jednu nogu.
Istraživači s klinike Mayo otkrili su da je test ‘koliko dugo osoba može stajati na jednoj nozi’ bolji od mjerenja promjena u snazi ili hodu koji se često koriste za procjenu zdravog starenja.
Grupa od 40 zdravih odraslih osoba starijih od 50 godina završila je testove hodanja, ravnoteže, snage stiska i snage koljena za potrebe nove studije, objavljene u časopisu PLOS ONE. Polovica sudionika istraživanja bila je mlađa od 65 godina, a ostali su imali 65 i više godina.
Za testove ravnoteže, sudionici su stajali na obje noge s otvorenim očima 30 sekundi, zatim na obje noge sa zatvorenim očima 30 sekundi. Otvorenih očiju također su stajali na svojoj dominantnoj nozi samo 30 sekundi, a zatim su se prebacili na svoju nedominantnu nogu samo na još 30 sekundi.
Istraživači su otkrili da je test ravnoteže s jednom nogom – osobito na nedominantnoj nozi – pokazao najveću stopu pada s godinama.
Ako pogledate sve ove čimbenike koji se smanjuju s godinama, sposobnost održavanja ravnoteže na jednoj nozi bila je najviše pogođena, ili je najviše smanjena, s godinama. Ovo ima ozbiljne implikacije poput padova, koji su vodeći uzrok ozljeda kod starijih osoba, izjavio je za AARP Kenton Kaufman, viši autor studije i direktor Laboratorija za analizu pokreta na Klinici Mayo.
Zašto se ravnoteža može pogoršati s godinama
Istraživanja pokazuju da ravnoteža osobe može početi opadati oko srednjih godina. U jednoj studiji koju su vodili istraživači iz Duke Healtha, odrasli u 30-im i 40-im godinama mogli su održavati ravnotežu na jednoj nozi gotovo jednu minutu. Odrasli u 50-ima mogli su stajati na jednoj nozi oko 45 sekundi, a oni u 70-ima 26 sekundi.
Razlog je višestruk, kažu zdravstveni stručnjaci.
Ljudi se oslanjaju na kombinaciju vida, ravnoteže unutarnjeg uha i mreže mišića i živaca u cijelom tijelu kako bi održali stabilnost dok stoje i kreću se. Svo troje mora raditi zajedno kako bi se snašli u vašem okruženju, objašnjava Devin McCaslin, šef audiologije i profesor otorinolaringologije na Michigan Medicine.
Na ravnotežu također mogu utjecati stanja koja su češća s godinama, kao što su artritis, bolesti srca i poremećaji krvnih žila, prema Nacionalnom institutu za starenje (NIA).
I određeni lijekovi – uključujući neke antihistaminike, antidepresive, tablete za krvni tlak i lijekove za dijabetes – mogu ometati ravnotežu osobe.
Kako si olakšati život s reumatoidnim artritisom? Prehrana, vježbanje i smanjenje stresa su ključni
Kako poboljšati ravnotežu
Autori studije primjećuju da je ovaj brzi, jednostavan i besplatan test – balansiranje na jednoj nozi s otvorenim očima – nešto što pojedinci mogu sami učiniti kako bi procijenili vlastitu ravnotežu.
Ako možete održavati ravnotežu na nozi 30 sekundi i imate više od 65 godina, dobro vam ide. Broj koji izaziva zabrinutost je ako ne možete balansirati 5 sekundi, kaže Kaufman.
McCaslin kaže da bi test bez dodataka također mogao pomoći liječnicima u pregledu pacijenata i identificiranju onih s problemom ravnoteže kako bi mogli raditi na njegovom liječenju ili poboljšanju, ovisno o uzroku.
- Vježbe fizikalne terapije koje uključuju pomicanje glave i tijela na određene načine mogu pomoći u poboljšanju problema s unutarnjim uhom.
- Problemi s ravnotežom zbog visokog krvnog tlaka mogu se riješiti unosom manje soli, održavanjem zdrave tjelesne težine i vježbanjem, kaže NIA.
- Održavanje tjelesne aktivnosti, hodanje i izvođenje vježbi snage kako starite mogu vam pomoći u održavanju i poboljšanju ravnoteže.
Malo vježbe također neće škoditi. To je lako učiniti. Ne zahtijeva posebnu opremu, a možete to raditi svaki dan, kaže Kaufman, koji barem jednom tjedno stoji na jednoj nozi.
A. H.