U noći sa subote na nedjelju ponovno počinje ljetno računanje vremena te će se kazaljke na satu pomaknuti jedan sat unaprijed. Prilagodba na promjenu vremena i iznenada dulje dane nije uvijek jednostavna. Kako biste lakše prebrodili manje poteškoće uzrokovane promjenom vremena i osjećali se poletnije, evo što možete učiniti.
U danima nakon promjene vremena mogu se pojaviti manji, uglavnom prolazni, zdravstveni problemi uzrokovani prilagodbom organizma na nove ritmove, poput lošeg raspoloženja, umora, nedostatka koncentracije, nesanice i drugih.
Zašto se to događa?
Sunčeva svjetlost potiče proizvodnju serotonina, neurotransmitera koji proizvodi živčani sustav i koji pozitivno utječe na raspoloženje, apetit i san. Povećanje broja sunčanih sati uzrokuje hormonalne promjene koje mogu poremetiti unutarnji sat i utjecati na svakodnevne aktivnosti.

Kako biste lakše prebrodili manje poteškoće uzrokovane promjenom vremena i osjećali se poletnije, evo što možete učiniti:
5 savjeta za lakšu prilagodbu na ljetno računanje vremena
Namjestite alarm na isto vrijeme
Za regulaciju ritma spavanja i buđenja može si pomoći ako idete spavati i budite se uvijek u isto vrijeme. Na taj način mozak se navikava osjećati pospanost kada je vrijeme za spavanje i budnost kada je potrebno ostati budan.
Izbjegavajte maratonsko gledanje u ekrane
Iako ste možda ljubitelj maratonskog gledanja serija i filmova, u ovom dijelu godine bilo bi dobro to izbjegavati. Znanstvena istraživanja su pokazala da izloženost plavom svjetlu s elektroničkih uređaja (tableta, računala, pametnih telefona i televizora) prije spavanja stimulira budnost i narušava san.

Muka vam je nakon popodnevnog spavanja? Niste jedini, a ovo bi mogao biti problem
Uživajte u jutarnjem suncu
Sada kada su dani dulji, ali još uvijek nije prevruće, iskoristite dnevne sate za boravak na otvorenom. Sunčeva svjetlost potiče proizvodnju serotonina, hormona koji regulira raspoloženje i san, što olakšava prilagodbu na nove ritmove.
Vježbajte na otvorenom
Iskoristite blage proljetne temperature za šetnju ili trčanje na otvorenom tijekom dana. Tjelesna aktivnost potiče proizvodnju endorfina, hormona sreće, koji poboljšava raspoloženje. Dnevno svjetlo također pomaže mozgu da se prilagodi ritmu spavanja i budnosti.

Prehrana za dobro raspoloženje
Kako biste pobijedili loše raspoloženje, u svoju svakodnevnu prehranu uvrstite namirnice koje potiču proizvodnju serotonina, hormona dobrog raspoloženja. Namirnice bogate triptofanom, poput cjelovitih žitarica, mahunarki, tamne čokolade i jogurta, potiču njegovu sintezu i pomažu da se osjećate bolje.
A. H.