Ovo je pet najučinkovitijih načina da prestanete gristi nokte - Ordinacija.hr
Zdravlje

Zdravlje

Ovo je pet najučinkovitijih načina da prestanete gristi nokte

Ponekad je to tek automatska radnja kojom se borimo protiv dosade ili nesigurnosti, no često može biti i znak dubljeg emocionalnog ili mentalnog stresa Foto: shutterstock

Grickanje noktiju, poznato i kao onihofagija, puno je više od ružne navike; često je to mehanizam nošenja sa stresom, anksioznošću ili dosadom. Iako se mnogi bore s prekidom, stručnjaci tvrde da kombinacijom pravih strategija možete povratiti kontrolu i sačuvati zdravlje svojih noktiju i zuba.

Grickanje noktiju navika je s kojom se bori između 20 i 30 posto populacije, a pogađa gotovo polovicu sve djece i tinejdžera. Mnogi tu naviku jednostavno prenesu u odraslu dob, često nesvjesni da to rade. Iako znanstvenici nisu u potpunosti sigurni je li onihofagija, medicinski izraz za kronično grickanje noktiju, genetski uvjetovana, studije pokazuju da djeca čiji roditelji grizu nokte imaju veću vjerojatnost da će i sama razviti tu naviku. Ponekad je to tek automatska radnja kojom se borimo protiv dosade ili nesigurnosti, no često može biti i znak dubljeg emocionalnog ili mentalnog stresa. Ljudi koji su nervozni, anksiozni ili potišteni nerijetko nesvjesno pribjegavaju grickanju noktiju kao načinu nošenja s teškim osjećajima.

Ruke – rasadnik mikroba

Iako povremeno grickanje noktiju uglavnom ne uzrokuje trajna oštećenja, kronična navika nosi ozbiljne rizike. Kontinuirano oštećivanje tkiva oko noktiju može dovesti do njihovog nepravilnog rasta i abnormalnog izgleda. Osim estetskih problema, ova navika može uništiti i vaš osmijeh; zubi se mogu okrhnuti, napuknuti ili slomiti, a s vremenom se mogu javiti i problemi s čeljusti. Ruke su, k tome, rasadnik mikroba, a nokti su njihovo savršeno skrovište. Stavljanjem prstiju u usta više puta dnevno drastično povećavate šanse za unos štetnih bakterija i razvoj bolesti. Zbog svega toga, prestanak ove navike nije samo pitanje ljepote, već i zdravlja.

Žvakaća guma ili tvrdi bombon mogu zaposliti vaša usta, preusmjeravajući energiju s destruktivne navike na nešto bezopasno Foto: Shutterstock

Prvi i najvažniji korak u prekidanju ciklusa jest osvještavanje i prepoznavanje okidača. Stručnjaci to nazivaju “treningom svjesnosti” i on je temelj svake uspješne promjene. Potrebno je obratiti pozornost na to što se događa u trenucima neposredno prije nego što počnete gristi nokte. Osjećate li se anksiozno, pod stresom, ili vam je jednostavno dosadno? Okidači mogu biti fizički, poput pojave zanoktice koju želite “popraviti”, ili emocionalni. Vođenje dnevnika može vam pomoći da uočite obrasce. Jednom kada shvatite što vas potiče na ovu radnju, možete razviti plan kako izbjeći te situacije ili, još bolje, kako se s njima nositi na zdraviji način. Već i sama svjesnost o tome kada ste skloni grickanju noktiju može biti dovoljna za rješavanje problema.

Sljedeći korak uključuje kombinaciju fizičkih barijera i tehnika zamjene. Najjednostavnija metoda je držati nokte kratko podrezanima – manje nokta znači i manje iskušenja. Izuzetno učinkovitim pokazao se i poseban lak za nokte gorkog okusa koji se može kupiti u ljekarnama. Njegov neugodan okus služi kao trenutačni podsjetnik da prestanete. S druge strane, ulaganje novca i vremena u profesionalnu manikuru može vam dati snažan motiv da sačuvate lijep izgled noktiju. Kada osjetite poriv, ključno je zaposliti ruke i usta nečim drugim. Pokušajte se igrati s lopticom za stres, fidget igračkom ili jednostavno stisnite šake i držite ih uz tijelo. Žvakaća guma ili tvrdi bombon mogu zaposliti vaša usta, preusmjeravajući energiju s destruktivne navike na nešto bezopasno.

Postupni pristup je ključ uspjeha

Ako vam se potpuni prestanak čini previše zahtjevnim, liječnici preporučuju postupan pristup. Pokušajte si zadati male, dostižne ciljeve. Primjerice, donesite odluku da tjedan dana nećete gristi nokat na palcu. Kada u tome uspijete, proširite “zonu zabrane” na još jedan nokat ili na cijelu jednu ruku. Cilj je postupno doći do točke u kojoj više ne grizete niti jedan nokat. Ovakav pristup smanjuje pritisak i gradi samopouzdanje. Istovremeno, važno je raditi na općoj brizi o sebi. Budući da grickanje noktiju često ima samoumirujući učinak, važno je pronaći druge načine za smirivanje uma. Redoviti obroci, dovoljno sna i fizička aktivnost pomažu da se osjećate smirenije i otpornije. Tehnike opuštanja poput meditacije, joge ili vođenja dnevnika mogu vam dati snagu da se oduprete porivu.

Kronično grickanje noktiju, ili onihofagija, u medicini se klasificira kao tjelesno fokusirano ponavljajuće ponašanje (BFRB), slično opsesivno-kompulzivnom poremećaju.

Ako ste isprobali više metoda, ali se i dalje borite s ovom navikom, važno je znati da niste sami i da postoji pomoć. Kronično grickanje noktiju, ili onihofagija, u medicini se klasificira kao tjelesno fokusirano ponavljajuće ponašanje (BFRB), slično opsesivno-kompulzivnom poremećaju. Često je povezano s drugim stanjima poput anksioznih poremećaja, ADHD-a ili Touretteovog sindroma. U tim je slučajevima ključno potražiti stručnu pomoć. Terapije poput treninga preokretanja navika pokazale su se iznimno učinkovitima. Terapeut vam može pomoći ne samo da se riješite navike, već i da se suočite s temeljnim uzrocima stresa i anksioznosti. ( Ordinacija.hr )

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo