Krajem ljeta žižule će dozrijeti i spremne su da ih upotrijebite na više načina
Žižula (čičimak, ćićindula ili cicindra) poznata je i kao kineska datulja, a ima ga u izobilju u našim primorskim krajevima. Ovo drevno azijsko voće udomaćilo se na Mediteranu, a od njih se pripremaju razne delicije. Dozrijeva u rujnu i listopadu
Okus im je aromatičan, slatko-kiselkast, a osušene žižule okusom podsjećaju na datulje, pa ih mnogi nazivaju zimskim datuljama. Od žižula se pripremaju marmelade i sokovi. Plodovi se mogu i kandirati, ili “potopiti” u lozovači za aromatičnu ljekovitu rakiju. Od plodova, lišća i kore žižule dobivaju se ljekoviti pripravci i čajevi.
Evo zašto je hijaluronska kiselina tako važna u njezi kože
Žižula je bogata vitaminom C, raznovrsnim mineralima (kalij, fosfor, kalcij, željezo, magnezij), voćnim kiselinama, vlaknima i snažnim antioksidansima – flavonoidima.
Može ublažiti upale i probavne tegobe, pomaže sniziti krvni tlak i povišenu temperaturu, umiruje i zacjeljuje osjetljivu i oštećenu kožu, smanjuje napetost i bol u mišićima. Koristi se i kao prirodni antidepresiv, protiv anksioznosti i nesanice, a navodno je moćan afrodizijak.
Kineski znanstvenici objavili su 2017. u časopisu Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine kako ekstrakt žižule ima povoljan učinak na mozak jer zaustavlja oštećenja uzrokovana oksidativnim stresom, a tako bi mogao spriječiti razvoj neuroloških bolesti.
Također ima vrlo malo kalorija i zavidan udio proteina i vlakana. To je čini izvrsnim međuobrokom, osobito za one koji pokušavaju smršavjeti ili očuvati težinu.
N. M.