Patite od refluksa? Obavezno izbacite ovo piće - Ordinacija.hr
Zdravlje

Zdravlje

Patite od refluksa? Obavezno izbacite ovo piće

Najčešće se neugodnosti uzrokovane refluksom mogu kontrolirati promjenom prehrane ili lijekovima za koje nisu potrebni recepti, a posebno je dobro izbjegavati jednu vrstu pića.

Bilo kome se može dogoditi refluks želuca, neovisno o godinama, ali ako imate previše kilograma ili ste pretili, trudni te pušač, moguće je da će vas češće mučiti ovaj problem. Prema pisanju klinike Cleveland, kronični refluks želuca je česta pojava, a čini se da muči oko 20 posto populacije.

Prilikom “napada” kiseline, osoba osjeća peckanje, bolove, težinu, nadutost, umor i ponekad bolove u donjoj vilici i leđima. U tom slučaju trebali biste izbjegavati prženu, pohanu i začinjenu hranu te kavu, alkohol i citruse. Zamijenite te namirnice onima koje će smiriti upalu te pomoći zdravlju vašeg organizma.

Shutterstock

Iako je čest problem, ako se javlja redovito i nikako si ne možete pomoći, važno je da posjetite liječnika, a prije toga razmislite i što jedete i što pijete a da vam može zadavati probleme. 

Osim hrane, i neki lijekovi mogu uzrokovati povrat kiseline u želudac.

Koji napitak treba izbjegavati? 

Nutricionistica Sydney Greene upozorava kako je najgori napitak za refluks želuca upravo gazirani napitak.

Rezultati novih istraživanja nisu potpuno jasni, no ja dolazim do zaključka kako gazirana pića često doprinose pojavi refluksa kod mojih pacijenata. Ako popijete nekoliko čaša ovog napitka u danu, velike su šanse da će doći do negativnih posljedica, navodi Greene.

Kako biste izbjegli negativne posljedice ovog ispijanja gaziranih napitaka, ona savjetuje da čašu gaziranog napitka zamijenite običnom vodom i da je pijete između obroka. 

S klinike Cleveland stručnjaci savjetuju da prevelik pritisak na abdomen može biti uzrok pojavi refluksa želuca. Gazirani napici sadrže CO2 u mjehurićima što stvara pritisak. Kako mjehurići ulaze u želudac i šire se, te tako mogu povećati pritisak na sfinkter jednjaka koja povezuje jednjak sa želucem. Dodatni pritisak može potaknuti da se kiselina vraća u jednjak i samo pogoršati simptome refluksa.  

Najčešće se neugodnosti uzrokovane refluksom mogu kontrolirati promjenom prehrane ili lijekovima za koje nisu potrebni recepti. Želučani refluks se može lako pretvoriti u gastroezofagealnu refluksnu bolest (GERB), koja ima slične simptome ali se puno češće javlja. 

Ako niste sigurni koji vas problem od ova dva muči, postoji puno simptoma koji će otkriti a neki od njih su žgaravica, kronični kašalj, teškoće s gutanjem, promjena boje glasa, kronične upale sinusa, curenje nosa i ponovljene upale pluća. 

Gastroezofagealna refluksna bolest (GERB): bolest od koje pati sve više osoba

Koje namirnice nije dobro jesti na prazan želudac?

Jogurt, kava, sok od naranče – to je vjerojatno prvo na što pomislite kad zamislite svoj savršen doručak. Na žalost, neke od ovih namirnica nikako nisu dobre za prazan želudac. Evo o kojim se namirnicama radi; 

Rajčica
Iako su obogaćene vitaminom C i nutrijentima, trebaju se izbjegavati na prazan želudac. Tanična kiselina nikako neće dobro “sjesti” na prazan želudac i može uzrokovati gastritis. Ako imate već problema sa želucem, svakako ujutro izbjegavajte rajčicu. 

Shutterstock

Peciva
Najlakše je na putu do posla stati u obližnjoj prodavaonici i kupiti bijelo pecivo za doručak. Ovaj odabir nije najbolji jer sadrži kvasac koji će sigurno iritirati želudac. 

Shutterstock 1656312211

Začinjena hrana
Ako vam je cilj cijeli dan patiti zbog želučane kiseline, začinjena hrana je pravi izbor. Ljute namirnice ili obroci će sigurno utjecati na probavu i uzrokovati neugodnosti. Češnjak i đumbir su namirnice koje biste trebali izbjegavati. 

Shutterstock

Slatko
Slatko se lako probavlja, ali ako ga jedemo na prazan želudac, organizam ne može lučiti dovoljno inzulina kako bi držao normalne razine šećera u krvi, a to je recept za bolesti oka i dijabetes. Uz to, šećer formira kiseline pa može poremetiti balans iste u organizmu. 

Jogurt
Jogurt sadrži probiotike i mliječne kiseline koji su jako dobri za zdravlje, ali oni će biti manje efikasni zbog kiseline koja se nalazi u praznom želudcu. Jogurt je najbolje jesti par sati nakon obroka

Foto: Shutterstock

Kruške
Sadrže netopljiva vlakna, a kad se jedu na prazan želudac ona mogu oštetiti sluznicu membrane te uzrokovati bol u trbuhu. Savjetuje se da se konzumira uz zobenu kašu.

H. A.

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo