Važno je prepoznati simptome nedostatka magnezija i razumjeti najbolje načine uzimanja magnezija prije nego što odlučite uzimati suplemente.
Magnezij je ion s preko 200 funkcija unutar svojih stanica, od kojih su mnoge ključne za san, liječenje središnjeg živčanog sustava i oporavak mišića. Zato ga je idealno uzimati navečer, kaže dr. Álvaro Campillo.
S obzirom na njegovu ključnu ulogu u brojnim tjelesnim funkcijama, sličnu važnosti vitamina D, nije iznenađujuće da je nedostatak magnezija čest.
7 znakova da vam nedostaje magnezija
Iako simptomi nedostatka magnezija mogu biti različiti, ovo je sedam najčešćih:
- Razdražljivost
- Kronični umor
- Česte glavobolje
- Ponavljani respiratorni problemi
- Grčevi u mišićima
- Depresivni simptomi
- Simptomi povezani s metaboličkim rizikom ili dijabetesom
Ovaj simptom nemojte zanemariti, mogao bi biti znak raka i dijabetesa
Mogu li svi uzimati dodatke magnezija?
Suplementi magnezija postali su sve popularniji s dobrim razlogom, no ključno je analizirati formulaciju svakog dodatka kako biste znali je li prikladan za vas.
Magnezij je vitalan za naš metabolizam, mišiće, energiju, imunološki i živčani sustav pa je važno uključiti magnezij u svoju prehranu, osobito ako patite od kroničnih upalnih bolesti, migrene, fibromialgije, osteoporoze ili lošeg sna. Svi ovi uvjeti zahtijevaju više razine magnezija za optimalno zdravlje i učinak.
Najbolje vrijeme za uzimanje dodataka magnezija
Uzimanje magnezija noću pomaže opuštanju tijela i poboljšava kvalitetu sna. Ipak, postoji idealno vrijeme za njihovo uzimanje, a to je dva sata nakon večere.
Magnezij se slabo apsorbira i ima nisku bioraspoloživost u prisutnosti kalcija, proteina ili fosfata. Stoga pokušajte ostaviti dva sata pauze nakon večere kako biste postigli maksimalnu apsorpciju i poboljšali njezine dobrobiti, kaže dr. Campillo.
H. A.