Medicinske sestre i tehničari u timu 2 hitne pomoći moraju imati visoko specijalističko obrazovanje, stajalište je Hrvatske komore medicinskih sestara.
U svojem priopćenju ta Komora navodi i da su prije nekoliko mjeseci pokrenuli izradu dokumenta koji definira nužne kompetencije sestara i tehničara.
Hrvatska komora medicinskih sestara stoga je prije nekoliko mjeseci pokrenula izradu dokumenta s nužnim kompetencijama medicinskih sestara i tehničara i s predloženim razinama obrazovanja za rad u hitnoj medicinskoj pomoći, naglašava Slava Šepec, predsjednica Komore, tijela koje će Ministarstvu zdravstva najesen predati navedeni dokument.
Nužno je, naveli su iz Komore, mijenjati zakone i podzakonske propise kako bi se osiguralo da visoko specijalističko obrazovanje imaju sestre i tehničari tima 2.
Kancerofobija – kako se riješiti straha od raka
Postojeći zakonski propisi određuju da jedino liječnici smiju ordinirati terapiju i da medicinske sestre ne smiju primijeniti terapiju bez naloga liječnika. Na temelju europskih trendova u hitnom zbrinjavanju pacijenata, često se spominju paramedici. U Engleskoj i Irskoj ovaj posao obavljaju vrhunski obrazovane medicinske sestre i tehničari ili liječnici, što znači najmanje tri ili četiri godine studija na visokim učilištima i specifične edukacije iz područja hitne medicine.
Takav sustav obrazovanja omogućuje i ordiniranje neophodne terapije lijekovima – stoji u priopćenju uz napomenu da se i u Njemačkoj paramedici obrazuju tri godine.
Bole vas leđa? Ovo su najjednostavniji načini za olakšavanje boli
Visokoobrazovane medicinske sestre i tehničari, s dobrom edukacijom iz hitne medicine, ono su za što se zalažu iz ove Komore. Članovi Komore izrazili su sućut obitelji Mattea Ružića, mladića koji je preminuo u Zaprešiću i čija je smrt otvorila raspravu o nizu problema o stanju službe hitne pomoći u Hrvatskoj.
Veliko istraživanje otkriva kako omega – 3 dodaci prehrani neće čuvati zdravlje srca
Ivana Rimac Lesički
Foto: Pixsell, Shutterstock