Rezultati novog istraživanja su pokazali kako su sredstva za dezinfekciju koja sadrže etanol puno učinkovitija u uklanjanju rinovirusa s dlanova od pranja sapunom i vodom. Naime, sredstva za dezinfekciju sadrže i etanol ali i organske kiseline koje značajno snižavaju oporavak virusa i infekcije do 4 sata nakon primjene.
Američki su znanstvenici rezultate istraživanja objavili u najnovijem izdanju časopisa Antimicrobial Agents and Chemotherapy.
Rinovirus je poznati uzročnik oko 30 do 35 posto uobičajenih slučajeva prehlada kod odraslih. Kontakt dodirom je jedan od glavnih načina prijenosa koji pridonose širenju infekcije rinovirusom. Znanstvenici su, za potrebe istraživanja, usporedili efekt pranja ruku sapunom i vodom i sredstvom za dezinfekciju na bazi etanola. Istraživači su “zarazili” dlanove zdravih volontera rinovirusom, a zatim im slučajnim odabirom dodijelili pranje ruku jednim od šest tretmana.
Rezultati su pokazali da
dezinfekcijsko sredstvo na bazi etanola uklanja oko 80 posto rinovirusa s dlanova,
i to mnogo efikasniji od pranja samo sapunom i vodom. Rezultati su
pokazali da ovaj “klasičan” način uklanja tek 31 posto rinovirusa
s dlanova.
Nadalje, istraživači su sredstvima
za dezinfekciju dodali
organske kiseline i analizirali njihovu sposobnost za pružanjem trajnog djelovanja protiv rinovirusa nakon primjene. Rezultati
su pokazali da sredstva koja sadrže i organske kiseline i etanol uništavaju
viruse na dlanovima i sprječavaju infekciju 2 do 4 sata nakon primjene.
“Dezinficijensi na
bazi etanola su znatno učinkovitiji od “klasičnog” pranja ruku vodom
i sapunomu uklanjanju rinovirusa s dlanova”, zaključili su
znanstvenici.
K. Ramić