Dehidracija može biti ozbiljan zdravstveni problem, a posljedica je gubitka tekućine u organizmu. Budući da se ljudsko tijelo sastoji od oko 70% vode, trebali bi prepoznati znakove dehidracije i tako spriječiti moguće zdravstvene probleme.
Na samom početku dehidracije prisutni su blagi simptomi poput suhoće u ustima i žeđ. Koji su ostali simptomi dehidracije na koje se treba obratiti pozornost?
Što je dehidracija?
Dehidracija je stanje koje nastaje nakon što tijelo gubi više tekućine nego što je primilo, a time se remeti ravnoteža minerala u tjelesnim tekućinama. Blaga dehidracija se događa kada tijelo gubi oko dva posto ukupne tjelesne tekućine, umjerena dehidracija označava gubitak od oko pet posto od ukupne tekućine u tijelu. Teška dehidracija se događa ako tijelo izgubi oko deset posto od ukupne tekućine, što već može dovesti do ozbiljnih komplikacija.
Znakovi i simptomi dehidracije
Osim suhoće u ustima i pojačanom željom za tekućinom te tamne boje urina, ostali znaci dehidracije najčešće nisu prisutni. Kako se povećava razina gubitka vode, pojavljuje se i sve više znakova i simptoma, kao što su:
- Urin je jake žute boje i neugodnog mirisa
- Glavobolja
- Suha usta i suh jezik s gustom slinom,
- Grčevi u rukama i nogama
- Suhe oči
- Smanjeno znojenje
- Povećana tjelesna temperatura
- Brzi otkucaji srca
- Umor ili slabost, plitko disanje
- Mučnina i povraćanje
- Razdražljivost
Spriječite dehidraciju
Kako biste spriječili dehidraciju potrebno je piti dovoljno vode i jesti hrane koja se od nje sastoji. U organizam unosite tekućinu prije nego osjetite žeđ te izbjegavajte napitke s puno šećera.
A. A.