Osim što uzrokuje bolesti poput dijabetesa, bolesti krvožilnog sustava, multiple skleroze i raka, pretilost je povezana s onesposobljenošću kod osoba koje boluju od fibromijalgije.
Pretilost je česta kod osoba koje pate zbog fibromijalgije.
Fibromijalgija je kronični sindrom koji karakterizira rasprostranjena bol. Ona traje duže od 3 mjeseca, a uključuje određene točke na vratu, ramenima, leđima, kukovima, rukama i nogama. Povezane karakteristike koje se često pojavljuju su neobjašnjivi umor, poremećaji spavanja, glavobolja, kognitivne poteškoće i poremećaji raspoloženja. Učestalost fibromijalgije raste s godinama i to znatno više kod žena nego kod muškaraca.
Stručnjaci Sveučilišta Utah su postavili tezu kako pretilost značajno doprinosi teretu fibromijalgije koji osjećaju bolesnici. Kako bi to dokazali, u svoju su studiju uključili 215 osoba koje boluju od fibromijalgije i podvrgli ih testovima tjelesne snage, fleksibilnost i sličnim fizičkim zadacima. Također im je ocijenjen broj otkucaja srca i kvaliteta sna.
Polovica ispitanika bila je pretila, a 30 je posto bilo preteško. Gojazni su ispitanici su bili znatno osjetljiviji na bol, pogotovo u područjima donjeg dijela tijela. Oni su također imali slabiju fleksibilnost donjeg dijela tijela i manje snage.
Stručnjaci su zaključili kako su pretilost i fibromijalgija česti komorbiditeti koji mogu negativno utjecati na kliničke ishode. Štetni utjecaj težine rezultira hiperalgezijom (povećanom osjetljivošću na bol, onesposobljenošću, slabijom kvalitetom života i problemima sa snom.
Voditelji istraživanja su dodali kako gubitak težine može poboljšati simptome fibromijalgije, te možda rezultirati pacijentovim usvajanjem zdravijeg stila života, što može poboljšati sveukupnu kvalitetu života.
K. Horvat