Mjesec borbe protiv ovisnosti u Republici Hrvatskoj još uvijek je pred nama, a obilježava se od 15. studenog do 15. prosinca. Svake godine u navedenom razdoblju obilježavanje se provodi s ciljem upozoravanja cjelokupne javnosti na problem zlouporabe svih oblika sredstava ovisnosti, a osobito droga. U današnjem tekstu saznajte razloge zbog kojih mladi posežu za opojnim sredstvima.
Dobro je da roditelji i odgajatelji znaju kako postoji nekoliko najčešćih razloga za iskušavanje sredstava ovisnosti, kao i to da nikada nije samo jedan razlog već su najčešće u pitanju dva do tri razloga zbog kojih mlada osoba počne s eksperimentiranjem.
1. Samopotvrđivanje
Najčešći je razlog iskušavanja sredstava ovisnosti osobito kod mladića. Preporuka za roditelje: pokažite kako se dijete može samo potvrđivati kroz pozitivna (poželjna) ponašanja, a ne da to bude prva čaša alkohola ili neko drugo neprihvatljivo i rizično ponašanje.
2. Pritisak i utjecaj vršnjaka
Prvi eksperimenti počinju u životnoj dobi kada je utjecaj vršnjaka izuzetno jak, a to je od 5. razreda osnovne škole pa sve do 16. ili 17. godine života. Istraživanje provedeno među ovisnicima koji se liječe pokazalo je kako je pritisak vršnjaka na prvom mjestu među razlozima za iskušavanje sredstava ovisnosti. Kada se radi o djevojkama, one počinju uzimati sredstva ovisnosti gotovo uvijek preko partnera koji im se sviđa ili se zaljube u njega, a on sam već nešto uzima ili se bavi preprodajom. Stoga je važno pratiti druženje djece i uvijek znati tko su im prijatelji i zašto su baš dijelom tog društva ili im je ta osoba prijatelj.
3. Žele uživati u životu – zabavljati se
Dio mladih želi uživati u životu samo uz konzumaciju sredstava ovisnosti, jer su takvu poruku dobili ili dobivaju putem medija, a naravno značajnu ulogu imaju i roditelji svojim ponašanjem. Ako djeca gledaju kako se sve važne događaje slavi uz konzumaciju nečega i djeca će se tako ponašati, ali će promijeniti sredstvo. Dakle, ako roditelji konzumiraju alkohol, djeca će češće početi uzimati marihuanu ili nešto drugo.
4. Osjećaj inferiornosti i niskog samopoštovanja
Ovaj razlog najčešći je kod djevojčica/djevojaka, a vezan je uz fizički izgled kojim su u toj dobi nezadovoljne. I zbog toga procjenjuju da im vršnjaci koji su „loši“ odgovaraju jer i sebe smatraju lošima tj. neatraktivnim za suprotan spol. Također, ovdje se često radi i o zlostavljanju u ranijoj dobi, najčešće seksualnom ili emocionalnom. Kod dječaka je osjećaj niskog samopoštovanja često vezan uz probleme u obitelji pa traže grupe vršnjaka koji su već obilježeni kao loši.
5. Životni problemi
S obzirom na životnu dob, problemi koji muče mlade odnose se na probleme u obitelji, probleme u školi, u odnosu na vršnjake i probleme koje imaju sami sa sobom. Istraživanje provedeno u osnovnim i srednjim školama u Hrvatskoj pokazalo je sljedeće:
- problemi vezani uz roditelje– pomanjkanje razgovora, osjećaj zapostavljenosti…
- problemi vezani uz školu – strah od ispitivanja, preopterećenost školom…
- problemi vezani uz vršnjake/društvo – ne znaju kako bi se postavili prema vršnjacima osobito onim koji im nude sredstva ovisnosti ili ih potiču na uzimanje, različito stajalište u svezi s ponašanjem, osjećaj manje vrijednosti, usamljenost…
- probleme koje imaju sami sa sobom – nezadovoljstvo svojim osobinama i fizičkim izgledom, stalna zabrinutost i osjećaj osobne neuspješnosti.
6. Dio modnog trenda
Putem medija mladima se pružaju sadržaji o sredstvima ovisnosti radi čega, pa čak i roditelji, smatraju kako je takav trend opće prihvaćen u svijetu, a i kod nas. Biti u trendu je u redu, ali je pitanje izbora u kojem ćemo trendu biti. U odnosu na ukupan broj mladih, ipak je najmanje onih koji ovako razmišljaju, ali problemi koje stvaraju u društvu ostavljaju dojam kako “svi“ nešto uzimaju.
Više pročitajte na: Štampar.hr
Ordinacija.hr