Rak jajnika naziva se ”tihi ubojica” budući da su simptomi u početku neprimjetni te ga je teško dijagnosticirati.
Rak jajnika započinje u jajnicima koji imaju funkciju proizvodnje jajašca za oplodnju te hormona estrogena i progesterona. Zatim se širi na zdjelicu i abdomen. Bolest uglavnom pogađa žene u perimenopauzi i postmenopauzi, to jest žene između 50. i 60. godine života. Opasnost povećava osobna i obiteljska anamneza. Za uspostavljanje dijagnoze i otkrivenja raka korisno je određivanje vrijednosti tumorskoga markera CA – 125 koji nije dovoljno specifičan pa ponekad može prikazati lažno negativan rezultat. Ultrazvuk je također uobičajena metoda ako radi kontinuirano, odnosno čestim pregledima moguće je uvidjeti promjene na ženskim produktivnim organima. Po učestalosti oboljenja nalazi se odmah iza raka grlića maternice, a smrtnost je dvostruka veća. Na 100 000 žena svaka 15. ima visoku mogućnost da će oboljeti od ovoga oblika raka.
Simptomi raka jajnika
U većini slučajeva žene neće imati simptome ili će ih biti nemoguće za prepoznati. Oni su uglavnom uobičajene promjene u ženskom tijelu koje mogu biti uzrokovane i drugim upalama. Najčešći simptomi su:
- mučnina i povraćanje
- osjećaj nadutosti
- probavne smetnje (proljev ili zatvor)
- pritisak u zdjelici
- učestalo mokrenje
- grčevi u trbuhu
- gubitak apetita
- anemija i slabost
- tupa bol u donjem dijelu trbuha
- umor
- nagli gubitak ili povećanje tjelesne težine
Brojne žene dolaze doktorima kada je bolest već uznapredovala. U kasnijem stadiju već se polako osjeti povećanje trbuha ili na opip neobična izraslina. Menstruacijske smetnje nisu uobičajene za vrijeme oboljenja, ali je neobično kada žena u menopauzi prokrvari pa je i to jedan od tihih simptoma. Vaginalno krvarenje ili bolni spolni odnos javlja se kod trećine oboljelih žena.
Dijagnoza i liječenje
Dijagnoza se uspostavlja u već uznapredovaloj fazi. Žene odlaze na ultrazvuk i color doppler koji preciziraju izrasline. Također koristi se i marker CA – 125. Za postavljanje konačne dijagnoze te određivanje tipa tumora i proširenosti vrlo je bitno otvaranje trbušne šupljine kako bi se uzorak tkiva mogao poslati na analizu.
Ovisno o stadiju tumora koriste se metode kemoterapije te radijacijske terapije. U većini slučajeva kirurški se odstranjuju maternica, jajovodi i jajnici te tumorske mase koliko je to moguće. Ovaj zahvat ne primjenjuje se kod žena u ranom stupnju koje još žele roditi.
Kemoterapija kao sistemska terapija koristi se u slučajevima kada je bolest metastazirala i proširila se po tijelu, a lijekovi koji se koriste u tom slučaju uništavaju tumorske stanice te djeluju krvotokom na čitav organizam. Terapija se primjenjuje onoliko puta koliko je potrebno da se u potpunosti ukloni zloćudna masa.
6 poznatih osoba koje su preboljele rak
Foto: Shutterstock
M.S.