Kolonoskopija je zlatni standard u ranom otkrivanju raka i drugih bolesti debelog crijeva, postupak koji doslovno spašava živote. No, uspjeh pregleda ne ovisi toliko o samom zahvatu koliko o onome što mu prethodi. Temeljita priprema, iako često percipirana kao najneugodniji dio, apsolutno je ključna kako bi se izbjegle dijagnostičke pogreške i potreba za ponavljanjem cijelog procesa.
Svrha pripreme za kolonoskopiju je potpuno isprazniti debelo crijevo kako bi liječnik imao jasan i neometan pogled na njegovu sluznicu. Ako crijevo nije savršeno čisto, postoji velika opasnost da se previde potencijalno opasne promjene poput polipa ili ranih karcinoma. Stručnjaci često koriste usporedbu: dobro pripremljeno crijevo za gastroenterologa je poput vožnje autocestom po vedrom, sunčanom danu, dok je loše očišćeno crijevo poput vožnje u gustoj magli ili kišnoj oluji. Upravo zato, ako priprema nije adekvatna, liječnik može prekinuti postupak i zatražiti da ga ponovite, što znači da ćete morati još jednom proći kroz cjelokupni, nimalo ugodan proces čišćenja. Stoga je ključno shvatiti da je striktno pridržavanje uputa ne samo preduvjet za točnu dijagnozu, već i vaš način da osigurate da se s pripremom suočite samo jednom.

Prvi koraci prema uspješnom pregledu započinju nekoliko dana ranije, i to promjenom prehrane. Otprilike tri do pet dana prije zakazanog termina potrebno je prijeći na dijetu s niskim udjelom vlakana. Vlakna se teže probavljaju i zadržavaju u crijevima, što otežava potpuno čišćenje. U tom periodu trebali biste izbjegavati cjelovite žitarice, kruh i tjesteninu od integralnog brašna, zobene pahuljice, granolu, sve vrste orašastih plodova i sjemenki, kokice te sirovo voće i povrće, osobito ono s korom ili sitnim sjemenkama. Umjesto toga, vaša prehrana trebala bi se bazirati na lako probavljivim namirnicama poput bijelog kruha, bijele riže i tjestenine, krumpira bez kore, kuhanog povrća poput mrkve ili mahuna, mekanog voća kao što su banane i dinje, te nemasnog mesa, piletine, ribe i jaja. Posebno je važno izbjegavati hranu i pića crvene, ljubičaste ili narančaste boje jer mogu obojiti stijenku crijeva i tijekom pregleda lažno izgledati kao krv.
Najčešća metoda danas je takozvana podijeljena doza (split-dosing), što znači da ćete prvu polovicu otopine popiti večer prije, a drugu polovicu otprilike šest do osam sati prije samog postupka, rano ujutro na dan pregleda.
Dan prije kolonoskopije započinje najzahtjevniji dio pripreme – prelazak isključivo na bistru tekućinu. Od tog trenutka pa sve do pregleda, kruta hrana je u potpunosti zabranjena. Vaš jelovnik sastojat će se od vode, bistre juhe (bez tjestenine i povrća), čaja i crne kave (bez mlijeka i vrhnja), procijeđenih voćnih sokova bez pulpe (poput soka od jabuke ili bijelog grožđa), sportskih izotoničnih napitaka… Preporučuje se piti što više tekućine kako bi se izbjegla dehidracija. Tog dana, obično u poslijepodnevnim ili večernjim satima, započet ćete s uzimanjem otopine za čišćenje crijeva koju vam je propisao liječnik. Najčešća metoda danas je takozvana podijeljena doza (split-dosing), što znači da ćete prvu polovicu otopine popiti večer prije, a drugu polovicu otprilike šest do osam sati prije samog postupka, rano ujutro na dan pregleda.
Znat ćete da ste na dobrom putu kada vaša stolica postane potpuno tekuća i prozirna, žućkaste boje, no s čišćenjem ne treba stati dok ne popijete sve što je propisano.
Nakon što počnete piti otopinu za čišćenje, očekujte česte i obilne vodenaste stolice koje obično počinju unutar nekoliko sati. To je znak da lijek djeluje. Planirajte biti u blizini toaleta i osigurajte si udobnost. Moguće su i blage nuspojave poput nadutosti i grčeva u trbuhu, a možete ih ublažiti tako da otopinu pijete sporije, u manjim gutljajima kroz duži period. Kako biste spriječili iritaciju analnog područja zbog čestih odlazaka na toalet, umjesto grubog toaletnog papira koristite vlažne maramice i zaštitne kreme. Iako se možete osjećati iscrpljeno, ključno je popiti cjelokupnu propisanu količinu otopine. Znat ćete da ste na dobrom putu kada vaša stolica postane potpuno tekuća i prozirna, žućkaste boje, no s čišćenjem ne treba stati dok ne popijete sve što je propisano.
Prilagodba terapije i lijekova
Jedan od najvažnijih aspekata pripreme je pravovremena prilagodba vaše redovite terapije. Nužno je obavijestiti liječnika o svim lijekovima i dodacima prehrani koje uzimate. Poseban oprez potreban je s lijekovima za razrjeđivanje krvi (antikoagulansi i antiagregacijski lijekovi poput varfarina, klopidogrela, rivaroksabana). Ovisno o vrsti lijeka i razlogu uzimanja, liječnik će vam dati uputu da ih prestanete uzimati tri do sedam dana prije postupka. Nikada nemojte samoinicijativno prekidati ovu terapiju bez konzultacije. Pacijenti s dijabetesom također se moraju posavjetovati sa svojim liječnikom o prilagodbi doze inzulina ili oralnih lijekova. Noviji lijekovi za dijabetes i mršavljenje iz skupine GLP-1 agonista (kao što su Ozempic ili Trulicity) također se moraju privremeno obustaviti. Dodatke željeza treba prestati uzimati tjedan dana prije jer mogu otežati čišćenje i obojiti stijenku crijeva. Većinu drugih lijekova, poput onih za krvni tlak, možete nastaviti uzimati, čak i na dan pregleda, s malim gutljajem vode.
Dan pregleda
Na sam dan kolonoskopije, nakon što ste popili dozu otopine za čišćenje, morate prestati s unosom bilo kakve tekućine, uključujući i vodu, obično dva do četiri sata prije termina. To je važno zbog primjene sedacije tijekom postupka. Na dan pregleda, ako ste pod jakom lijekovima zbog kolonoskopije ne smijete voziti, upravljati strojevima, vraćati se na posao, piti alkohol. Priprema za kolonoskopiju, zahtijeva disciplinu, ali imajte na umu da je vaša suradnja ključna za postavljanje točne dijagnoze i očuvanje vašeg zdravlja.
( Ordinacija.hr )