Do pobačaja može doći i bez ikakvih simptoma. Sumnjate li da ste trudni ili da je došlo do pobačaja, pravo stanje najboje će utvrditi ginekolog ultrazvukom
Pobačajem se smatra prekid trudnoće prije 20. tjedna. Rani prekid trudnoće naziva se onaj do 13. tjedna. Iako mnoge žene toga nisu svjesne, pobačaji su vrlo česti pa čak 10 do 20 posto trudnoća završi pobačajem.
Najveći dio se odnosi na vrlo rane pobačaje i to u 80 posto slučajeva. Nije rijetkost da žena niti ne zna da je trudna pa pobačaj praćen jačim krvarenjem pripiše malo bolnijoj menstruaciji.
Seks u trudnoći? Poželjan je, a može imati i neke dobrobiti
Simptomi ranog pobačaja
Svaka žene može iskusiti različite simptome, no ovo su neki na koje trebate bratiti pozornost:
- vaginalno krvarenje (obilno ili slabo)
- izlazak dijelova tkiva iz rodnice (posteljica, plod…)
- proziran ili ružičasti iscjedak
- grčevi ili bol u trbuhu
- vrtoglavica
- simptomi rane trudnoće, bolne grudi ili mučnina

Do pobačaja može doći i bez ikakvih simptoma. Sumnjate li da ste trudni ili da je došlo do pobačaja, morat ćete otići ginekologu koji će utvrditi pravo stanje ultrazvukom.
Nakon prvog tromjesečja manje su šanse da će doći do pobačaja. Samo oko 3 posto pobačaja se dogodi nakon tog razdoblja. Ako je u pitanju upravo taj kasni spontani pobačaj, možete iskusiti širenje cerviksa ili nećete osjetiti bebu da se miče, a mogu se javiti i grčevi.
Što napraviti ako sumnjate na pobačaj?
Ono što trebate učiniti je odmah se javiti svome ginekologu ako mislite da ste imali pobačaj. Osjetite li sljedeće, ne odugovlačite s pozivom:
- jaki grčevi
- jako krvarenje
- groznica/temperatura

Simptomi pobačaja mogu trajati nekoliko pa čak i do dva tjedna. Ako ste iskusili pobačaj ovo možete napraviti da si olakšate naredni period, barem što se tiče fizičkog dijela:
- uzmite lijekove protiv bolova
- stavite tople ručnike na trbuh kako bi malo umanjili bol
- ne koristite tampone za krvarenje jer ste podložniji infekcijama
- suzdržite se od spolnih odnosa barem dva tjedna.
- uzmite vremena za oporavak, pijte puno vode te jedite zdravo kako biste unijeli dovoljno nutrijenta.
Vodite brigu o psihičkom zdravlju. Teško je reći kako će ovakav traumatičan događaj utjecati na ženu i svaka to prolazi na svoj način. Da bi olakšale bol i popunile prazninu, žene često nakon spontanog pobačaja odmah planiraju novu trudnoću. Ipak, s time bi trebalo pričekati minimalno 6 mjeseci do godine dana, preporučuju ginekolozi.
Najbolje voće koje treba jesti u trudnoći
Prilikom pobačaja može doći do infekcije, što se naziva septički pobačaj i može biti jako ozbiljan. Ako primijetite simptome, obavezno se javite liječniku, a oni uključuju:
- temperatura
- groznica
- vaginalni iscjedak uz neugodan miris
- osjetljivost i bol u donjem dijelu trbuha
Što može uzrokovati pobačaj
Neki će kriviti sebe zbog pobačaja, ali on je gotovo uvijek van naše kontrole. Postoje mitovi da seks, vježbanje i jaki stres mogu uzrokovati pobačaj što, kažu ginekolozi, nije istina.

No postoje neka zdravstvena stanja koja mogu uzrokovati pobačaj:
- autoimune bolesti
- dijabetes
- bolest štitnjače
- bolest bubrega
Kromosomske anomalije: U mnogim slučajevima pobačaj se događa radi nedostatka jednog ili dva kromosoma što može spriječiti embrio u razvoju.
Molarna trudnoća: Radi se o posebnoj vrsti kromosomske abnormalnosti kada tkivo fetusa ne raste kako treba, a razvija se cista puna tekućine. Ako se fetus krene razvijati, neće preživjeti.
Abnormalnosti cerviksa i maternice: Kako ova dva organa igraju veliku ulogu u trudnoći, bilo kakva abnormalnost može povećati šanse od pobačaja.
N. M.