Međunarodni istraživački tim, predvođen Medicinskim sveučilištem u Beču, razvio je neuroprotezu, neinvazivnu “pametnu čarapu” koja oboljelima od dijabetičke neuropatije vraća osjet u stopalima.
Dijabetička neuropatija, česta komplikacija dijabetesa, očituje se gubitkom osjeta u stopalima što dovodi do kronične boli i čira, u teškim slučajevima čak i do amputacije.
Dok su prethodne intervencije imale za cilj ublažiti simptome, neinvazivna neuroproteza koju je razvio međunarodni istraživački tim pod vodstvom Staniše Raspopovića s MedUni Vienna bavi se uzrokom. Proteza, koja se može nositi kao normalna čarapa, koristi ciljane električne impulse za vraćanje poremećene informacije u živce i tako vraća izgubljenu osjetilnu percepciju. Nedavna studija objavljena u časopisu “Nature Communications” pokazuje obećavajuće rezultate kod pacijenata.
Međunarodni istraživački tim predvođen Stanišom Raspopovićem iz Centra za medicinsku fiziku i biomedicinsko inženjerstvo MedUni u Beču i prvim autoricama Noemi Gozzi i Lauren Chee s ETH Zurich, razvio je i testirao nosivu, neinvazivnu neuroprotezu “NeuroStep” na 14 bolesnika s dijabetičkom neuropatijom. Ovo oštećenje živaca, koje se javlja kod oko 50 posto ljudi s dijabetesom kao posljedica trajno visoke razine glukoze u krvi, trenutno se može liječiti samo simptomatski. To dovodi do ozbiljnih posljedica kao što su kronična bol, čirevi stopala, pa čak i amputacija, ozbiljno utječući na kvalitetu života osoba s neuropatijom.
Kako bi došli do korijena problema, istraživači su se usredotočili na električnu stimulaciju živaca:
Ova se tehnologija koristi za stimulaciju još uvijek djelomično funkcionalnih živčanih puteva kroz kožu i vraćanje oslabljenog osjeta. To se radi pomoću personaliziranog postupka kalibracije koji prilagođava stimulaciju pacijentovom individualnom stupnju oštećenja živaca. Nosivi sustav radi u zatvorenoj petlji tijekom hodanja, pružajući senzorsku povratnu informaciju u stvarnom vremenu. Na primjer, kada pacijenti stanu na petu, dožive odgovarajući inducirani osjećaj od čarape na točno tom mjestu, povećavajući njihovu ravnotežu i samopouzdanje, opisao je Staniša Raspopović.
Poboljšanja nakon samo jednog dana korištenja
Preliminarni rezultati nedavno objavljeni na pacijentima dokazuju da je istraživački tim bio u pravu: nakon samo jednog dana korištenja neuroproteze, većina je izvijestila o značajnim poboljšanjima u osjetu i koordinaciji pokreta, kao i smanjenoj boli.
Mjerenja koja su proveli istraživači pokazala su da električna stimulacija ne samo da subjektivno vraća osjećaj u stopalima, već i objektivno poboljšava senzorne sposobnosti i stabilnost hoda pacijenata. Koristeći magnetsku rezonanciju, studija također pokazuje da mozak obrađuje te obnovljene osjete na sličan način kao prirodni osjetilni podražaji, što omogućuje intuitivno korištenje neuroproteze.
Rezultati naše studije daju nam razlog za nadu da će ‘NeuroStep’ ne samo poboljšati kvalitetu života pacijenata, već i prekinuti začarani krug, kaže Raspopović.
Zašećerena pića potiču sve veće stope dijabetesa i srčanih bolesti diljem svijeta
Smanjena pokretljivost kao posljedica dijabetičke neuropatije znači da se bolesnici manje kreću, što pak ubrzava napredovanje dijabetesa i povećava rizik od komplikacija. Potrebna su dodatna istraživanja prije nego što se “NeuroStep” može koristiti u kliničkoj praksi. Buduće studije, koje tim već provodi, usredotočit će se na dugotrajnu upotrebu neuroproteze i njezin učinak na progresiju dijabetičke neuropatije.
A. H.