Za osobe s dijabetesom, konzumacija šećera može imati značajan utjecaj na razinu glukoze u krvi. Dok povremeni unos šećera nije nužno štetan, važno je razumjeti kako šećer utječe na tijelo i kako ga uključiti u prehranu na siguran način.
Ako imate dijabetes, važno je biti svjestan kako šećer utječe na vaše tijelo jer je to ključno za upravljanje bolešću. Budući da dijabetes utječe na sposobnost tijela da prenosi glukozu u stanice, konzumacija šećera može uzrokovati porast razine šećera u krvi, pojačanu žeđ i učestalo mokrenje. Također može otežati koncentraciju ili privremeno utjecati na vid. Dobra vijest je da dijagnoza dijabetesa ne znači da šećer mora biti potpuno izbačen iz prehrane.
Kada konzumirate namirnice koje sadrže šećer, nutricionisti preporučuju da pazite na veličinu porcija, ograničite unos dodanih šećera i uključite ih u uravnotežen obrok kako biste smanjili nagli porast šećera u krvi. Bilo da ste nedavno dijagnosticirani ili živite s dijabetesom već godinama, suradnja s educiranim stručnjakom za dijabetes može vam pomoći da osmislite plan prehrane koji će vam omogućiti da postignete ciljeve vezane uz razinu šećera u krvi – i pritom i dalje uživate u hrani koju volite.

Brzi porast šećera u krvi
Jednostavni šećeri, poput onih u slatkišima i zaslađenim pićima, brzo se apsorbiraju u krvotok, što može dovesti do naglog porasta razine glukoze u krvi. Za osobe s dijabetesom, čije tijelo ne proizvodi dovoljno inzulina ili ga ne koristi učinkovito, to može predstavljati problem.
Uloga inzulina
Inzulin je hormon koji pomaže stanicama da apsorbiraju glukozu iz krvi. Kod dijabetesa tipa 1, tijelo ne proizvodi inzulin, dok kod dijabetesa tipa 2 tijelo ne koristi inzulin učinkovito. U oba slučaja, konzumacija šećera može dovesti do visokih razina glukoze u krvi ako se ne upravlja pravilno.
Dugoročni rizici
Kronično visoke razine glukoze u krvi mogu povećati rizik od komplikacija povezanih s dijabetesom, uključujući oštećenje živaca, problema s bubrezima i srčane bolesti. Stoga je važno pratiti unos šećera i održavati ravnotežu u prehrani.

Strategije za uživanje u šećeru ako imate dijabetes
Iako se može činiti da je šećer neprijatelj, stručnjaci se slažu da to nije istina. Evo nekoliko stručnih savjeta koje vrijedi imati na umu ako imate dijabetes:
Fokusirajte se na uravnoteženu prehranu s odgovarajućim makronutrijentima
Kod dijabetesa, najvažnija je količina ugljikohidrata (uključujući šećer) koju se konzumira u jednom obroku. Zato bi unos šećera trebao biti raspoređen tijekom dana, a ne unesen odjednom. Konzumiranje ugljikohidrata ili šećera zajedno s dobrim izvorom vlakana, nemasnim proteinima i zdravim mastima može pomoći u održavanju stabilnije razine šećera u krvi, kaže nutricionistica Erin Palinski-Wade.
Održavajte redoviti raspored obroka
Dosljedno vrijeme obroka može pomoći u lakšem upravljanju razinom šećera u krvi i pridonijeti uravnoteženoj prehrani. Iako post ili preskakanje obroka mogu zvučati privlačno s aspekta mršavljenja, te navike se općenito ne preporučuju osobama s dijabetesom, osobito ako uzimate lijekove za regulaciju šećera.

Ove biljke odlično reguliraju šećer u krvi
Ostanite hidrirani
Pijenje vode za održavanje hidracije također može pridonijeti zdravijim razinama šećera u krvi, dodaje Palinski-Wade.
Fokusirajte se na pića bez šećera ili s vrlo malo šećera, poput obične ili gazirane vode, kako biste minimalizirali njihov utjecaj na glukozu.
Ograničite unos dodanih šećera
Preporučuje se da dodani šećeri ne čine više od 10 % ukupnog dnevnog kalorijskog unosa – ta se preporuka odnosi na sve, ne samo na osobe s dijabetesom.
Kad je riječ o slatkišima, važno je kontrolirati količinu. Birajte, primjerice, mini-brownie ili jedan čokoladni tartuf, a ne punu šaku ili duplu kuglu sladoleda. Sjednite, uživajte u tome do kraja i zaboravite na gluposti poput ‘varanja’. Razmišljajte o poslastici, ne o grijehu, kaže nutricionistica Jill Weisenberger.

Upravljajte razinom stresa
Visoka razina kortizola (hormona stresa) može ozbiljno utjecati na razinu šećera u krvi. Bilo da vam pomaže vođenje dnevnika, joga ili terapija, važno je pronaći načine za redovito upravljanje stresom koji vama odgovaraju.
Krećite se
Kretanje je ključno za regulaciju razine šećera u krvi. Čak i kratka šetnja može imati pozitivan učinak, osobito nakon obroka.
Suradnja sa stručnjacima
Registrirani dijetetičari i certificirani edukatori za dijabetes dragocjeni su saveznici u upravljanju dijabetesom. Uzimajući u obzir vašu medicinsku povijest i životni stil, mogu vam pomoći izraditi personalizirani plan liječenja koji će vam olakšati svakodnevno funkcioniranje i omogućiti vam bolju kontrolu nad bolešću.
A. H.