Nakon 40. godine, tijelo žene prolazi kroz brojne promjene, od hormonalnih fluktuacija do usporavanja metabolizma. U borbi za očuvanje vitalnosti, zdravlja kostiju i mentalne ravnoteže, jedan se mikronutrijent ističe kao ključni saveznik – selen.
Selen je esencijalni element u tragovima, što znači da ga tijelo ne može samo proizvesti, već ga moramo unositi prehranom. Iako je potreban u malim količinama, njegova uloga u desecima ključnih tjelesnih procesa je golema. Posebno dobiva na važnosti za žene koje ulaze u srednju dob, razdoblje perimenopauze i menopauze, kada se suočavaju s povećanim rizikom od niza zdravstvenih tegoba. Naime, preporučeni dnevni unos za žene iznad 50 godina je oko 60 mikrograma.
Antioksidativna i protuupalna svojstva
Jedna od najznačajnijih prijetnji zdravlju žena u postmenopauzi je osteoporoza, bolest koju karakterizira smanjena gustoća i propadanje koštanog tkiva, što dramatično povećava rizik od prijeloma. Gubitak estrogena nakon menopauze ubrzava ovaj proces, no znanost sve više upućuje na to da selen igra važnu zaštitnu ulogu. Znanstvena studija objavljena u časopisu Frontiers in Nutrition otkrila je izravnu i snažnu vezu između unosa selena i gustoće kostiju kod žena u postmenopauzi. Žene koje su prehranom unosile najviše selena imale su značajno manju vjerojatnost za razvoj osteoporoze u usporedbi s onima čiji je unos bio najniži. Mehanizam djelovanja leži u moćnim antioksidativnim i protuupalnim svojstvima selena. On smanjuje aktivnost osteoklasta – stanica koje razgrađuju kost – boreći se protiv oksidativnog stresa i upalnih molekula koje potiču gubitak koštane mase.

Pravilna funkcija štitnjače od vitalne je važnosti za cjelokupno zdravlje, jer ona regulira metabolizam, razinu energije, tjelesnu težinu i raspoloženje. Upravo je selen neophodan za njezino funkcioniranje. Selenoproteini, posebna vrsta proteina čiji je selen sastavni dio, ključni su za pretvorbu hormona štitnjače u njihov aktivni oblik. Nedostatak selena može dovesti do poremećaja u radu štitnjače i povezan je s povećanim rizikom od autoimunih bolesti poput Hashimotova tireoiditisa, koji je znatno češći kod žena. Održavanjem zdravlja štitnjače, adekvatan unos selena neizravno pomaže u regulaciji tjelesne težine i borbi protiv umora, dva česta problema s kojima se žene suočavaju nakon 40. godine.
Starenje je neizbježno povezano s kroničnom upalom niske razine i povećanim oksidativnim stresom, koji oštećuje stanice i doprinosi razvoju mnogih bolesti, od kardiovaskularnih do neurodegenerativnih. Selen je jedan od najjačih tjelesnih antioksidansa, ugrađen u enzime poput glutation peroksidaze, koji neutraliziraju štetne slobodne radikale. Njegova protuupalna uloga očituje se i u sposobnosti smanjenja razine interleukina-6 (IL-6), snažnog upalnog citokina koji, osim što potiče sistemsku upalu, izravno stimulira i razgradnju kostiju. Na taj način selen djeluje kao dvostruki štit: štiti stanice od oštećenja i istovremeno smanjuje upalne procese koji su u korijenu mnogih zdravstvenih problema vezanih uz starenje.
Borba protiv pretilosti i depresije: neočekivana uloga selena
Veza između selena, tjelesne težine i mentalnog zdravlja iznimno je složena, no novija istraživanja otkrivaju njegov potencijalni utjecaj. Studija objavljena u časopisu Nutrients koja je pratila sredovječne žene, pokazala je da, iako selen sam po sebi nije izravno utjecao na pretilost, može modificirati utjecaj upalnih markera na indeks tjelesne mase (BMI). Primjerice, kod žena s visokom razinom selena, povišene koncentracije protuupalnog citokina IL-1β bile su povezane sa snažnijim smanjenjem BMI-a. S druge strane, kod istih žena, povišeni upalni IL-6 imao je jači učinak na povećanje BMI-a. Ovi rezultati sugeriraju da selen igra regulatornu ulogu unutar složene mreže upalnih procesa povezanih s pretilošću. Iako ova studija nije potvrdila izravan utjecaj na simptome depresije, druge znanstvene analize ukazuju da optimalna razina selena može smanjiti rizik od depresivnih poremećaja, vjerojatno kroz smanjenje upale i oksidativnog stresa u mozgu.

Kako osigurati dovoljan unos?
Srećom, osigurati dovoljnu količinu selena relativno je jednostavno kroz pravilnu prehranu. Apsolutni prvak po sadržaju selena je brazilski orah – samo jedan do dva oraha dnevno mogu zadovoljiti cjelokupne dnevne potrebe. Drugi izvrsni izvori uključuju plodove mora, ribu (posebno tunu i sardine), crveno meso, perad, jaja i cjelovite žitarice. Važno je znati da količina selena u biljnoj hrani ovisi o njegovoj koncentraciji u tlu na kojem je uzgajana. Ako niste sigurni unosite li dovoljno selena, moguće je koristiti i dodatke prehrani, no ključan je oprez. Selen ima vrlo uzak terapijski prozor, što znači da su i nedostatak i višak štetni. Prekomjeran unos (iznad 400 mikrograma dnevno) može dovesti do toksičnosti. Stoga je prije uzimanja bilo kakvih suplemenata nužno posavjetovati se s liječnikom ili ljekarnikom. Ulaganje u optimalan unos ovog moćnog minerala jednostavan je, ali iznimno učinkovit korak koji svaka žena nakon 40. može poduzeti za dugoročno očuvanje zdravlja, vitalnosti i kvalitete života. ( Ordinacija.hr )