Neki smatraju da je svakodnevno tuširanje zdravije, drugi da je to pitanje higijene, trećima je samo rutina ili način buđenja. No, stručnjaci se slažu da ta navika može biti štetna.
Svakako, treba izbjeći neugodne mirise, no je li baš potrebno svaki dan oprati kosu i čitav se premazati sapunom? Dermatolozi tvrde da svakodnevno tuširanje može čak biti loše za zdravlje kože te zdravlje općenito.
Normalna, zdrava koža, održava sloj ulja i ravnotežu “dobrih” bakterija i drugih mikroorganizama. Pranje i ribanje ih uklanja, osobito ako je voda vruća. Kao rezultat toga koža može postati suha i svrbjeti, a suha, ispucala koža dopušta lakši prolaz bakterijama i alergenima jer je narušena barijera.
Antibakterijski sapuni mogu ubiti “dobre” bakterije, što remeti ravnotežu mikroorganizama na koži i potiče nastanak otpornijih, manje prijateljskih organizama koji su otporniji na antibiotike.
Također, ulja, parfemi i drugi dodaci u šamponima, regeneratorima i sapunima mogu uzrokovati probleme. A tu je i pitanje same vode koja može sadržavati soli, teške metale, klor, fluor…
Što ipak treba redovno prati?
Ne postoji pravilo koliko se često treba prati, no stručnjaci sugeriraju da je tuširanje nekoliko puta tjedno dovoljno za većinu ljudi (osim ako ste prljavi, znojni ili imate druge razloge za češće tuširanje). Kratko tuširanje (u trajanju od tri ili četiri minute) s fokusom na stopala, pazuhe i prepone može biti dovoljno.
Što sve sa starenjem moraju istrpjeti vaša stopala i kako im pomoći?
Njih treba oprati sapunom jer sadrže žlijezde koje proizvode neugodan miris. To su također mjesta gdje se nastanjuju gljivice ili može urasti dlaka i dovesti do infekcije, a radi se i o mjestima na tijelu gdje se nalazi i najosjetljivija koža. Ostatak tijela dovoljno je isprati vodom.
1. Stopala
Ako ih ne operete sapunom, riskirate infekcije nokta ili gljivice. Stopala je važno dobro oprati ne ih samo staviti pod vodu jer se znoje tijekom dana, a gljivice mogu preživjeti samo ako je na stopalima ostala mrtva koža i ako je koža vlažna. Obratite pažnju i na pete i prostor među prstima.
2. Ispod pazuha
Baš kao i stopala, na ovom se mjestu zbog znoja mogu razviti bakterije, koje mogu uzrokovati infekcije. Sigurno će pomoći korištenje dezodoransa, ali time se nećete riješiti prljavštine. Operite toplom vodom i sapunom prije spavanja.
3. Prepone
Gljivične infekcije prepona najčešće pogađaju muškarce jer se vlaga nakuplja između mošnje i bedra. Dobrim higijenskim navikama ona se može spriječiti. Operite zato ovo mjesto svaki dan sapunom i toplom vodom i dobro posušite.
N. M.