Sve češće građani u ljekarnu donose iskorištene zavoje, igle, trakice za mjerenje GUK, šprice, rukavice, zaštitne maske i sličan potrošni materijal koji je bio u kontaktu s tjelesnim tekućinama. Takav otpad smatra se infektivnim medicinskim otpadom i ne smije se ostavljati u ljekarni
Sve više je svijesti o pravilnom zbrinjavanju otpada, no česte su dileme oko pojedinih vrsta otpada koji naizgled spadaju “u isti koš”, ali zapravo to nisu. Tako još uvijek puno otpada završava na pogrešnom mjestu, a nerijetko je to slučaj s medicinskim otpadom, koji zahtijeva posebno oprezno rukovanje.
Farmaceutski otpad
U ljekarnama postoje spremnici za farmaceutski otpad koji građani mogu tamo donijeti i tako ga pravilno zbrinuti, međutim često se donose vrste otpada koje ondje ne smiju biti odložene. Hrvatska ljekarnička komora stoga je objavila upute o otpadu koji se smije i koji se ne smije donijeti u ljekarnu.

Sve češće se događa da građani u ljekarnu donesu iskorištene zavoje, igle, trakice za mjerenje GUK, šprice, rukavice, zaštitne maske i sličan potrošni materijal koji je bio u kontaktu s tjelesnim tekućinama. Takav otpad smatra se infektivnim medicinskim otpadom i ne smije se ostavljati u ljekarni. Ljekarne nisu ovlaštene niti tehnički opremljene za njegovo zbrinjavanje i svako njegovo preuzimanje moglo bi ugroziti sigurnost drugih korisnika, ali i vlastito zdravlje.
Ispravno mjesto za takav otpad su zdravstvene ustanove (npr. domovi zdravlja, bolnice) ili reciklažna dvorišta s posebnim sustavom za prikupljanje infektivnog otpada i gdje stoje posebne kante s crvenim poklopcem, a u reciklažnom dvorištu može se zatražiti pomoć djelatnika.
ŠTO SE MOŽE DONIJETI U LJEKARNU?
- Lijekove, sirupe i kapi kojima je istekao rok trajanja
- Neiskorištene lijekove
- Oštećene ili kontaminirane lijekove
- Primarnu ambalažu lijekova
- Medicinske uređaje kupljene u ljekarni poput tlakomjera, toplomjera, inhalatora, glukometra i sl.
U većini ljekarni postavljene su kante sa zelenim poklopcem, namijenjene upravo za farmaceutski otpad, dok elektronički otpad možete predati djelatnicima ljekarne koji će ga odložit u za to predviđene spremnike. Ovakvo zbrinjavanje je besplatno i anonimno, a ljekarne redovito predaju otpad ovlaštenim tvrtkama za njegovo sigurno uništavanje.
ŠTO SE NE DONOSI U LJEKARNU?
- Infektivni otpad koji dolazi u doticaj s krvlju ili tjelesnim izlučevinama: igle, lancete, trake za mjerenje GUK
- Zavoji, gaze, rukavice
- Ostaci iz kućne njege ili terapije (npr. kateteri, pelene)
Ljekarne nisu mjesta za odlaganje bilo kakvog kućnog otpada, napominju iz Ljekarničke komore. Tako u ljekarne ne možemo donositi ambalaže od:
- kozmetike (kreme, šamponi, losioni i sl.),
- prehrambenih dodataka,
- higijenskih proizvoda,
- praznih bočica koje nisu bile lijekovi.
– Takve predmete ne treba donositi u ljekarne jer otežavaju rad, zauzimaju prostor i usporavaju sustav zbrinjavanja pravog farmaceutskog otpada. Ljekarne su tu kako bi služile zajednici, a odgovornim ponašanjem svi možemo pridonijeti sigurnijem i čišćem okolišu. Naučimo pravilno odvajati medicinski otpad jer svaki pogrešno odbačeni lijek ili medicinski proizvod može ugroziti zdravlje i okoliš -poručuju iz Hrvatske ljekarničke komore. ( Romana Kovačević Barišić )