Povodom početka Olimpijskih igara Intimina je provela istraživanje o reproduktivnom zdravlju na 206 zemalja koje se ovog ljeta natječu u Parizu – gdje su neki od sportskih divova srušeni s prijestolja. Za najbolje rangirane zemlje kreirane su alternativne, menstrualne medalje!
Ovog će ljeta Olimpijske igre biti usmjerene za menstruaciju više nego ikad, zahvaljujući sve većim istraživanjima i medijskoj pozornosti oko toga kako menstrualni ciklusi utječu na izvedbu sportašica te na njihovu podložnost ozljedama i stanje uma. Čak će i oprema natjecateljskih momčadi biti modificirana kako bi sportašicama s menstruacijom omogućila veću udobnost tijekom natjecanja.
No usprkos svim tim promjenama, još je dalek put do toga da osobe koje imaju menstruaciju mogu osjetiti istinsku potporu u svojim sportskim karijerama, što je pokazala nova studija brenda INTIMINA o reproduktivnom zdravlju provedena na 206 zemalja sudionica Olimpijade. Rezultati istraživanja su korišteni za izradu alternativne, menstrualne rang liste zemalja kao i izradu menstrualnih medalja – naglašavajući upravo zemlje koje sudjeluju u ovoljetnim Olimpijskim igrama.
Prema rezultatima tog istraživanja, nacije koje obično drže prva mjesta u sportu, poput SAD-a i Kine, na menstrualnoj rang listi čame na dnu liste 20 najboljih, svaka sa samo jednom brončanom medaljom, jednake Italiji, Argentini, Mađarskoj i Njemačkoj.
Na vrhu tablice je Švicarska koja je – zahvaljujući svojim kulturološkim stavovima otvorenosti i pristupačnosti u sferama kontracepcije, javnog zdravstva, progresivnim standardima na radnom mjestu i sveobuhvatnom obrazovanju (i među djevojčicama i među dječacima), zaradila dva zlata i tri srebrne menstrualne medalje.
Potpuni poredak u nastavku:
Menstruacija i sportske heroine
Kako bi potaknula otvorene, pozitivne rasprave o menstruaciji među sportašima koji će izaći na olimpijsku globalnu pozornicu, INTIMINA je proizvela ograničeno izdanje zlatnih menstrualnih medalja. Medalje će biti predane sportskim heroinama koje su predvodile promjene, rušile tabue i inspirirale generaciju budućih sportaša da ne odustanu od svojih voljenih sportova, a to su:
· Heather Watson – britanska tenisačica koja je otvoreno progovorila o izazovima natjecanja za vrijeme menstruacije, posebice u tradicionalnoj bijeloj odjeći Wimbledona; ta su pravila od tada blaža i igračicama je sada dopušteno nositi tamne šorceve.
· Lavice (The Lionesses) – engleski nacionalni ženski nogometni tim predvodio je otvoreni razgovor o menstruaciji, dogovorio prilagodbu boje i dizajna njihovih kratkih hlača sdobavljačem opreme i lobirao sport da se hitno pozabavi vezama menstrualnog ciklusa i prednjeg križnog ligamenta i drugih ozljeda
· Dina Asher-Smith – je razbila veliki tabu otvoreno povezujući svoj loši nastup s menstruacijom i pozivala na potrebu većih ulaganja sportske znanosti u tu tematiku
· Eilish McColgan – škotska sportašica strastvena je zagovornica razbijanja stigme oko menstruacije; obzirom da je patila od bolnih mjesečnica koje su ozbiljno utjecale na njezinu sposobnost da se natječe. Podučava mlade sportašice razumijevanju vlastitog tijela bez stigme.
Pozlaćene medalje promjera šest cm od 18-karatnog imaju ugraviranu sliku koja prikazuje menstrualnu čašicu INTIMINA s emajliranom crvenom kapljicom umjesto baklje i plamena. I kapljica i vrpca su u Pantone crvenoj boji pod nazivom Period (Menstruacija). Medalje je izradio draguljar Geoff Murray, kojem stvaranje nakita za olimpijce nije strano.
Metodologija i nacije s najgorim rezultatima
Istraživanje je analiziralo zemlje u pet ključnih područja, dodijelivši svakoj bodove za:
1. Pristup proizvodima za menstrualnu higijenu (uključujući cijenu, oporezivanje, asortiman i dostupnost privatnih i sigurnih WC-a)
2. Stigma koja okružuje menstruaciju (uključujući kulturološke stavove i zastupljenost u medijima)
3. Kontracepcija i pristup pobačaju (uključujući zakonodavstvo, lakoću pristupa kontracepciji i kulturološke stavove)
4. Standardi oko menstruacije na radnom mjestu – uključujući sportske profesije (kao što su bolovanje i slobodni dani)
5. Obrazovanje o menstruaciji (uključujući pristup resursima i obrazovne standarde)
Kako stoji Hrvatska
Hrvatska je prema navedenim kriterijima najbliža prosjeku ocjena od 1,4/5 što je stavlja na 70. Mjesto. Ocjene su:
Pristup proizvodima za menstrualnu higijenu – Ocjena: 2/5
U većim naseljima i shopping zonama Hrvatske postoji niz proizvoda dostupnih ženama. Međutim, u studiji iz 2021. trećina žena otkrila je da su prisiljene štedjeti na higijenskim ulošcima. Mnogi su smatrali da su proizvodi preskupi i stoga su morali kupovati proizvode niže kvalitete. 10% Hrvatica otkrilo je da si ne može priuštiti dovoljno higijenskih uložaka da ih mijenja onoliko redovito koliko je preporučeno, a isti postotak navodi da si higijenske uloške uopće ne može priuštiti. 2022. godine smanjen je PDV na menstrualne proizvode s 25% na 13%, no postoje inicijative za dodatnim smanjenjem koje bi imalo značajniji utjecaj na menstrualno siromaštvo.
Stigma oko menstruacije – Ocjena 2/5
U Hrvatskoj postoji konstantna stigma oko menstruacije, a mnoge djevojke nemaju pristup menstrualnim proizvodima, zbog čega izostaju iz škole.
Kontracepcija i pristup pobačaju – Ocjena 2/5
Abortus se u Hrvatskoj legalno može obaviti kao elektivni postupak do 10. tjedna trudnoće. No, iako je pobačaj legalan, Hrvatska je izrazito katolička zemlja, pa zbog velikog vjerskog pritiska mnogi liječnici odbijaju provesti taj postupak.
Obvezno zdravstveno osiguranje pokriva 100% cijene nekih kontraceptiva ako ih je propisao liječnik. Oralni i hormonski kontraceptivi koji se nalaze na dopunskoj listi Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo djelomično su pokriveni obveznim osiguranjem, a preostali iznos plaća se iz vlastitog džepa.
Ne postoje posebni programi naknada za mlade ili bilo koje druge ranjive skupine u pogledu kontracepcije. Hitna kontracepcija (ellaOne i Escapelle) i hormonska kontracepcija bez recepta dostupne su u ljekarnama.
Menstruacija na radnom mjestu – Ocjena 0/5
Za sada nema zakonski provedenih pravila o menstruaciji na radnom mjestu.
Obrazovanje oko menstruacije – Ocjena 1/5
Nažalost, Hrvatskoj nedostaje temeljit program spolnog odgoja u školama. Od 2019. godine u kurikulumu za osnovno i srednje obrazovanje uvedena je međupredmetna tema Zdravlje, koja obuhvaća niz tema, od biologije do vjeronauka.
Na dnu liste rangiranih zemalja nalazi se Jemen s najrestriktivnijim zakonima o pobačaju na svijetu. Pristup proizvodima za menstruaciju ozbiljno je ograničen, a obrazovanje o menstruaciji neadekvatno i često izostaje. Slijedi je Somalija, gdje 60% stanovništva nema pristup odgovarajućim sanitarnim čvorovima, a postojanje samo nekoliko inicijativa koje vode nevladine organizacije predstavlja izuzetno ograničen pristup menstrualnim proizvodima. U većini od 10 najgore rangiranih zemalja, žene su prisiljene koristiti alternative menstrualnim proizvodima kao što su lišće ili tkanine, a nedostatak dosljednog obrazovanja znači da se djevojke u ruralnim područjima osjećaju stigmatizirano.
Dr. Susanna Unsworth, ginekologinja brenda INTIMINA, komentirala je: “Iako primijećujem pomake u istraživanju i razumijevanju načina na koji menstrualni ciklusi utječu na sportašice, ostaje činjenica da postoji hitna potreba za promjenom diljem svijeta. Gotovo polovica (42%) sportašica kaže da su njihove menstruacije bile faktor u odluci o potpunom napuštanju sporta*, a nadalje, brojke UNSECO-a pokazuju da 335 milijuna djevojčica pohađa škole s neadekvatnom vodom, sanitarnim i higijenskim uvjetima: što otežava njihovo obrazovanje i sprječava ih da ostvare svoj pravi potencijal u životu, ne samo u sportu. Čak i u Ujedinjenom Kraljevstvu jedna od deset djevojaka si ne može priuštiti menstrualne proizvode, dok u SAD-u je to jedna od pet***.
Trebali bismo zajednički nastaviti poštivati i podržavati svaku sportašicu koja pokaže hrabrost da pozove medije, sportske institucije i čak svjetske vlade na odgovornost prema ženskom reproduktivnom zdravlju – za dobrobit ne samo njihovog sporta, već i ljudi s menstruacijom diljem svijeta.
Za više informacija o intimnom zdravlju žena posjetite www.intimina.com
*Podaci iz istraživanja Žene u sportu, koje je 2022. proveo BBC
**Podaci UNESCO-a objavljeni u vezi s pružanjem WASH (vode, sanitarnih i higijenskih objekata)
*** PLAN International UK
PROMO ČLANAK