Važno je da ne odgađate i ne čekate hoće li se stanje možda samo od sebe poboljšati, hoće li bolovi sami prestati ili će se rana možda jednom zacijeliti. Nemojte čekati da vidite što će se dogoditi, vaše noge zaslužuju trenutnu pažnju i specijalističku skrb.
Dijabetična polineuropatija je najčešća komplikacija dijabetesa, javlja se u 50- 80% osoba s dijabetesom. To je bolest progresivnog oštećenja, gubitka i atrofije živčanih vlakana, a prvo budu zahvaćeni vrhovi prstiju. Oštećenje živčanih vlakana može dovesti do nestabilnosti i nesigurnosti tokom hodanja s posljedičnim padovima. Također doprinosi nastanku rana na stopalu s posljedičnim amputacijama.
Simptomi dijabetične polineuropatije tzv. negativni simptomi javljaju se u obliku neugodnih smetnji poput hladnoće, mravinjanja, utrnuća, obamrlosti ili odrvenjelosti. Najjači su u mirovanju i ponoći kada remete san bolesnika. Također se simetrično, u oba stopala, javlja oštećenje osjeta: dodira, boli, topline i hladnoće.
Druga je tzv. bolna polineuropatija koja se javlja u stopalima i potkoljenicama poput žarenja, pečenja, sijevajuće boli, oštre probadajuće boli i bolnih grčeva. Smetnje su izrazitije u mirovanju.
Dijagnoza zasniva se na kliničkom pregledu te dijagnostičkim postupcima. U neurološkom pregledu koriste se alati za ispitivanje refleksa te ispitivanje osjeta -10 g monofilament, vibracija 128 Hz glazbenom viljuškom, osjet toplo-hladno te pozicijski test. Za određivanje bolne DPN najčešće se u svakodnevnoj kliničkoj praksi koristi VAS ljestvica. U vaskularnom pregledu su detekcija stopalnih pulzeva i ABI – gležanjski indeks prvi i neinvazivni dijagnostički pokazatelji promjene cirkulacije krvnih žila nogu u dijabetičara. Sve navedene dijagnostičke pretrage i specijalističke preglede možete napraviti na jednom mjestu u Poliklinici PVR.
Osnova liječenja uključuje regulaciju šećera, visokog tlaka i masnoća u krvi. Liječenje mora uključivati i rehabilitaciju periferne arterijske cirkulacije koja pridonosi nastanku novih i obnovi malih krvnih žilica (kapilara) u dijabetičkom stopalu. Rano otkrivanje rizičnih faktora, pravovremena dijagnostika i PVR vaskularna rehabilitacija su najučinkovitije metode za smanjenje ozbiljnih komplikacija, stoga je važno ne ignorirati prve simptome i odmah djelovati. Važno je napomenuti da je oštećenje živaca povratno u početnoj fazi, dok su u uznapredovalim fazama živci nepovratno oštećeni. Terapijski cilj je spriječiti nepovratno oštećenje!
U Poliklinici za perifernu vaskularnu rehabilitaciju, stručni tim specijalista, koji uključuje vaskularnog kirurga, neurologa, dijabetologa i medicinske sestre educirane za opskrbu rana, provodi se program liječenja usklađen s globalno priznatim smjernicama uz uporabu visoko tehnološke opreme. Jednostavno dovoljno je samo uzeti telefon i zakazati termin.
Prof. dr. sc. Mirko Šarlija, dr. med., spec. vaskularne kirurgije: “PVR – Periferna Vaskularna Rehabilitacija namijenjena je pacijentima sa nedovoljnom arterijskom cirkulacijom donjih ekstremiteta. Tim bolesnicima su zajedničke promjene na stjenci krvnih žila (makro i/ili mikro) koje uzrokuju suženje arterija i kao posljedica dolazi do nedovoljnog dotoka krvi u stopala. PVR terapija je bezbolna terapija koja prevenira, liječi, smanjuje ali i odstranjuje komplikacije dijabetičkog stopala i sve tegobe uzrokovane nedostatnom prokrvljenošću. Kod svake PVR terapije se, klinički dokazano, od tri do sedam puta povećava protok krvi u nogama i time opskrba tkiva sa hranjivim tvarima potrebnim za obnovu. Tvore se nove kolateralne kapilare i povećava se mikrocirkulacija. Bolja prokrvljenost u stopalima omogućuje obnovu svih tkiva i živčanih vlakana što izuzetno pomaže kod cijeljenja dijabetičkih rana, dijabetičke polineuropatije i smanjuje bol.˝
SVJEDOČANSTVO
Andreja Veljača, dipl. iur., izvršna direktorica Hrvatskog saveza slijepih:
“Nakon dijagnoze periferne arterijske bolesti uslijed dugogodišnjeg dijabetesa, preporučili su mi perifernu vaskularnu rehabilitaciju. Od samog početka tim stručnjaka je bio izrazito profesionalan, ljubazan i stručan. Nakon 20 terapija bolovi su se značajno smanjili, a svakodnevne situacije postale su manje zahtjevne i bolne.