Zdravlje

Zdravlje

Kozmetičarka savjetuje: Ove namirnice svi imaju u kuhinji, a čarobno djeluju na kožu

Shutterstock

Starenje kože kao i organizma u cijelosti, neizbježan je proces, kojeg ne možemo zaustaviti.

No, svakako je potrebno, s ciljem što dužeg održavanja mladolikog i svježeg izgleda kože, smanjiti utjecaj faktora koji ubrzavaju starenje, a na koje možemo utjecati. Prevencija je stoga glavni anti-age tretman. Ovdje je svakako bitno istaknuti redovitu zaštitu od sunca (kako primjenom preparata s zaštitnim filtrima tako i izbjegavanjem dugog boravka na suncu ), prestanak pušenja, adekvatnu hidrataciju (vlaženje) kože, zdravu prehranu (bogatu vitaminima koji imaju antioksidativno djelovanje te tako štite stanice od slobodnih radikala) i stil života (tjelesna aktivnost i sl.).

Danas na tržištu postoji cijeli niz dermokozmetičkih preparata s namjenom odgađanja ili usporavanja starenja kože koji uz ant-age neinvazivne i minimalno invazivne tretmane učinkovito uklanjaju već nastale znakove starenja kože. 

Kako se kozmetičarka bori s celulitom kod kuće? Otkriva 8 učinkovitih trikova

Priuštite si tretmane koji uključuju pilinge, hranjive maske, beauty tretmane, tretmane s kisikom, ZO skin njegu kože.  Nakon dobre pripreme kože, preporučam tretmane elektroporacijom (s hijaluronom, C vitaminom, organskim silicijem ili DNA) u kombinaciji s medicinskom radiofrekvencijom koji će nam vratiti izgubljeni tonus, vidljivo osvježiti i dubinski nahraniti kožu te joj vratiti elastičnost, mladolikost i zdrav izgled.

Večernja njega lica

Neka završetak vašeg dana bude posvećen pravoj maloj hedoniji njege lica i tijela. Čišćenjem kože i skidanjem svega što smo tijekom dana na nju nanijeli namjerno – kroz pripravke za njegu i šminku ili slučajno – dodirima ruku, prije spavanja trebamo temeljitio ukloniti i dubinski nahraniti kožu.

Kao idealno sredstvo za čišćenje lica može poslužiti maslinovo ulje bogato vitaminima, mineralima, masnim kiselinama i antioksidantima. Maslinovo ulje pomaže u regeneraciji stanica kože i u anti age medicini poznato je kao veliki borac protiv starenja kože. Na vlažne blazinice natapkajte malo organskog maslinovog ulja i laganim pokretima skinite šminku sa lica. Nakon tog postupka lice operite sa toplom pa hladnom vodom kako bi potaknuli cirkulaciju i zatvorili pore.

Kod umivanja najmanje razmišljamo o tvrdoći vode, međutim ukoliko voda srži veću koncentraciju vodenog kamenca, može naštetiti osjetljivoj koži lica. Srećom i za to postoji čarobno rješenje – tonik. Samo korištenjem tonika nakon večernjeg i jutarnjeg umivanja znat ćete da vam je koža u potpunosti čista.

Redovitom primjenom pore će biti uže i manje vidljive, a koža čista i gotovo bez mitisera i sebouma. Tonik djeluje protuupalno na koži koja je sklona upalama, iritacijama, alergijama te vlaži vašu kožu prije nanošenja kreme na lice.

Tonik od zelenog čaja

Jak protiv starenja kože, smiruje kožu lica koja je osjetljivija, štiti je od iritacije i UV zraka.

Priprema tonika od zelenog čaja:

U posudu stavite 2 do 3 dcl vode i prokuhajte. Kad voda zakuha dodajte 1 do 2 vrečice zelenog čaja. Kad se ohladi stavite ga u boćicu s dispenzerom jer ćete tako lakše raspršiti tekućinu po površini kože. Koristite ga minimalno 2 puta dnevno, a obavezno ujutro i navečer. Tonik držite u frižideru najviše do 3 dana.

Kupka od maslinova ulja

Za početak, potrebno je obratiti pažnju kako čistimo svoju kožu. Preporuka je za tuširanje koristiti ulja za tuširanje ili „sindete“ (sintetski detergenti ili „sapuni bez sapuna“), budući klasični sapuni „odmašćuju“ hidrolipidni zaštitni omotač kože. Ako se više volite kupati nego tuširati, savjetujemo Vam uljne kupke, a najbolja među njme je KUPKA OD MASLINOVOG ULJA s dodatkom eteričnog ulja lavande ili naranče.

Muče vas ispucale pete? Bez panike jer se rješenje krije u vašem domu

Priprema uljne kupke:

U kadu s toplom vodom stavite 5 malih šalica organskog maslinovog ulja i dodajte 5 do 10 kapi eteričnih ulja lavande i naranče. Ova kombinacija podariti će koži neprepoznatljivu mekoću i glatkoću, a uz odatak šalice mlijeka dodatno ćete hidratizirati kožu.

Dnevna njega kože lica

Nakon ispravno nanesenih sredstava za noćnu njegu i zdravog sna, jutarnji izgled može odisati zdravom i njegovanom kožom, no nema opuštanja jer dnevna njega jednako je važna kao i noćna. Pogotovo ako ona predhodi i baza je prije nanošenja dekorativne kozmetike.

U vremenu u kojem živimo suoćeni smo s opasnostima od virusa pa preopručamo što više korištenje A i E vitamina s antioksidativnim svojstvima koji su poznati kao vitamini mladosti.  Ima ih najviše u biljnim uljima, orasima, sjemenkama, suncokretovom ulju, sojinom ulju, povrću sa tamnozelenim lišćem, peršinu, maslinama i mahunarkama. Podsjećam vas na nekoliko bitnih, svakodnevnih koraka u jutarnjoj njezi kože: umivanje, toniziranje, hidratacija i UV zaštita, ali i na njegu pilinzima i maskama na tjednoj bazi .

Pilingom odstranjujemo mrtve, orožnjele stanice s kože te joj omogućujemo da se uz dnevnu njegu brže regenerira, a maskom od moćnog antibiotika meda odstraniti ćemo sve bakterije i dubinske nečistoće s kože lica.

Priprema pilinga

Pomiješajte 2 žličice sode bikarbone, sok od pola limuna i 2 žličice meda. Smjesu nanesite na kožu lica i ostaviti kratko da odstoji. Nakon toga laganim kružnim pokretima istrljajete lice i isperite toplom vodom. Sada je koža spremna za nanošenje maske za lice.

Priprema maske od meda i jogurta za dubinsku hidrataciju

Pomiješajte 2 žličice čvrstog joguta i 1 žličicu meda. Smjesu nanesite na kožu lica, vrata i dekoltea izbjegavajući područje oko očiju. Nakon 30 minuta masku uklonite umivajući se toplom vodom.  Ova maska je idealna za suhu, dehidriranu i osjetljivu kožu. Rezultat je hidratizirana, meka koža s vidljivo suženim porama. Za masnu kožu umjesto jogurta stavite snijeg od 1 bjeljanjka.

Autor: Andreja Čanađija, majstor kozmetičar, stručni suradnik Specijalne bolnice Arithera

Foto: Shutterstock

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo