Menopauza donosi promjene na koži i kosi – liječnici otkrivaju pravila njege koja će pomoći - Ordinacija.hr
Zdravlje

Zdravlje

Menopauza donosi promjene na koži i kosi – liječnici otkrivaju pravila njege koja će pomoći

Od akni do ispadanja kose, pomoć je pri ruci za sve probleme koji vas muče u menopauzi.

Menopauzu označava smanjena proizvodnja ženskog hormona estrogena koji utječe na mentalno i fizičko zdravlje u velikoj mjeri, a tako može doći i do problema s izgledom kože i kvalitetom kose. 

“Prije nego što nastupi menopauza, prethode fluktuacije u menstrualnom ciklusu i hormonalne promjene. Među ostalim simptomima, promjene nastaju i na koži, u smislu pojačane opuštenosti ili mlitavosti te stanjivanje kože, prorjeđivanje gustoće kose u vlasištu i na tijelu (dok je pojačana dlakavost na licu) te pojačana suhoća. “, otkriva Jane Basarovski, dr.med., specijalist dermatovenerolog iz Specijalne bolnice Arithera. 

No nisu to tako loše vijesti jer postoje načini njege u menopauzi koji vam mogu pomoći. 

Suha koža

Tijekom menopauze dolazi do velikog gubitka hijaluronske kiseline koja je važna za hidrataciju kože”, pojasnila je dermatologinja Justine Hextal te dodala kako dolazi i do gubitka masnoća, ceramida koji djeluju kao prirodna zaštita. Ako vas muči ovaj problem, nanosite proizvode koji sadrže hijaluronsku kiselinu na čistu kožu prije nego nanesete bogatu kremu koja će kožu dodatno štititi. 

Pojava akni 

Akne su obično cijena koja se plača u mladosti, ali nije neobično da se pojave opet u razdoblju menopauze jer hormoni i dalje imaju posljednju riječ. Pojavom hormonalnog disbalansa, tj. gubitkom estrogena, povećava se aktivnost žlijezda lojnica. Koža postaje masnija te neadekvatnom njegom i čišćenjem nastaje začepljenje pora i kao posljedica toga akne. Uvođenjem nježnoga gela za čišćenje lica u svakodnevnoj rutini te preparata sa salicilnom i glikolnom kiselinom, promjene se mogu dobrim dijelom kontrolirati. Svakako je podjednako važna dnevna hidratacija odgovarajućim hidratantnim preparatima. 

Vrtoglavica, problemi s pamćenjem, depresija… Ovo su glavni simptomi nedostatka vitamina B12

Dr. Hextal navodi kada se sve te promjene dodaju manjku sna, što je česta pojava u menopauzi, jasno je da postoji puno razloga za nastanak ovog problema. Ponekad akne mogu biti i posljedica korištenja kozmetike na bazi ulja, pa ako vam ne pomažu sredstva za čišćenje na bazi salicilne kiseline, možda bi bilo korisno posjetiti dermatologa.  

Vidljive bore 

 “Studije otkrivaju kako 30 posto kolagena nestaje tijekom menopauze”, navodi  Dr Hextall i dodaje da na samom početku to znači vidljivost bora, ali u konačnici može voditi do opuštanja kože lica, a kako bi stimulirali proizvodnju kolagena, ona savjetuje razne tretmane. Tu su laseri, ili tretmani mikro iglama koji se mogu kombinirati s vitaminom C ili kiselinama kako bi se koža posvijetlila i kako bi joj se omogućila vlaga. Tu su i retinoli koje možete koristiti kod kuće a oni će potaknuti proizvodnju kolagena i smanjiti vidljivost bora. 

Crvenilo lica 

Iako napadi vrućine nisu baš kožni problem, ali dolaze u paru s osjetljivom kožom, što može biti problem u menopauzi. “Kako dolazi do promjena u hormonima, tako se mijenja i pH kože pa će ona biti suha i tako gubiti više vode. U menopauzi se može javiti i rozaceja, a možete primijetiti i da su kapilare vidljivije. Znanstvenici do kraja ne razumiju ove promjene, ali je vjerojatno da se javljaju radi “ludovanja” hormona. Isto tako je važno nanositi kreme sa zaštitnim faktorom kako bi se izbjeglo crvenilo lica i moguće posljedice. 

Kako se riješiti osjećaja ljubomore? Psihologinja otkriva 6 jednostavnih i praktičnih savjeta

Njega kose 

I kosa je često u nemilosti menopauze. “Kada napunimo 40 godina, umorni smo i pod stresom radi svakodnevice, a to stanje može utjecati na izgled kose”, navodi stručnjakinja za kosu Cheryl Mackie. Moguće je da čete ju teže uređivati, ali kako dolazi do jačeg znojenja, možete imati i problema s masnom kosom. U pitanju je estrogen koji utječe i na zdravlje kose, a može doći i do pojačanog ispadanja. 

“Pri ispadanju kose dolazi u obzir upotreba preparata protiv ispadanja (koncentrirane ampule, šamponi). Ako je ispadanje kose izraženije, preporučuje se pregled dermatologa. Naime, dostupni su nam i tretmani protiv pojačanog ispadanja kose (mezoterapija, terapija mikroiglicama). Pojačani rast dlačica na licu može se tretirati klasičnom depilacijom ili laserskom epilacijom.”, savjetuje dr. Basarovski.

A. A

Foto: shutterstock

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo