Povišeni krvni tlak je bolest koja se definira povišenjem sistoličkog arterijskog tlaka, a zahvaća gotovo 30-45% opće populacije.
Simptomi bolesti gotovo da i ne postoje, tek se poneko žali na zatiljne glavobolje, nesvjesticu, zujanje u ušima, nestabilnost pri hodu, bol u prsištu, nedostatak zraka, osjećaj ubrzanog ili nepravilnog rada srca.
Hipertenzija se često smatra problemom muškaraca, ali to nikako nije istina. Muškarci i žene starosti od 40-50 godina imaju slične rizične faktore za razvoj ovog stanja, ali jednom kad uđu u menopauzu, žene se suočavaju sa većim rizikom za hipertenziju.
Žene koje uzimaju kontracepcijske pilule mogu primijetiti lagano povišene vrijednosti krvnog tlaka. Ipak, to se često događa ženama koje su već imale problema s krvnim tlakom ili debljinom.
Jedite kao kardiolog! Liječnik otkriva 6 smjernica kojih se čvrsto drži
Tijekom trudnoće krvni tlak može porasti pa su redovite kontrole preporuka jer se on povezuje s puno ozbiljnijim stanjem, a to je preeklampsija. Radi se o potencijalno opasnom stanju koje karakterizira visoki krvni tlak i bjelančevine u mokraći. Ona se razvija na početku trudnoće, no opasni se simptomi (glavobolje, zamućeni vid ili osjetljivost na svjetlost ) pojavljuju kasnije, u drugoj polovici.
Ako se preeklampsija ne liječi, može dovesti do eklampsije koja uzrokuje gubitak svijesti, komu, preuranjeni porod, malu porođaju težinu bebe, pa čak i smrti majke i djeteta. To stanje pogađa otprilike 7 posto žena.
Preeklampsiji su sklonije žene koje pripadaju ovoj skupini:
- jako mlade žene
- žene u 40. godinama
- žene koje su ostvarile nekoliko trudnoća
- žene koje imaju hipertenziju ili problema sa zdravljem bubrega
Zašto se ne možete riješiti sala na trbuhu? Postoji čak 12 razloga
Kako utjecati na rizične faktore?
Savjeti stručnjaka vezani za kontrolu krvnog tlaka su jednaki i za žene i za muškarce:
- trenirajte otprilike 30 minuta u danu, 5 dana u tjednu
- pazite na pravilnu prehranu
- ne izbjegavajte kontrole kod liječnika
A. A.
Foto: Shutterstock