Istraživači smatraju kako kemikalije koje su sastojak mnogih kozmetičkih preparata mogu biti odgovorne za rano nastupanje menopauze.
Američki su istraživači okrivili šminku za raniji ulazak žena u menopauzu. Točnije, riječ je o kemikalijama ftalatima, koji su glavni sastojak mnogih kozmetičkih proizvoda, ali i plastičnih predmeta kojima smo svakodnevno okruženi u svom domu ili pak ambalaže prehrambenih proizvoda koje kupujemo u trgovini. Ftalati su toksične kemikalije koje su prisutne gotovo svugdje gdje ima
plastičnih masa. Nalaze se i u laku za
nokte, pigmentima za boju i ljepilima. Dietilheksil
ftalat (DEHP) je najčešće korišten ftalat i može se naći u nizu proizvoda.
Istraživači Sveučilišta Washington su ustanovili kako su žene izložene visokoj dozi ftalata ušle u menopauzu skoro dvije i pol godine ranije u odnosu na druge žene. Napomenuli su kako su ove kemikalije dovele do izostanka mjesečnice čak i 15 godina prerano u nekim slučajevima.
Mnogobrojni stručnjaci odavno upozoravaju na moguće opasnosti ftalata. Studije su pokazale kako ove kemikalije mogu povećati izglede raka, šećerne bolesti, pretilosti, a prema nekima mogu i feminizirati mozgove dječaka. Sada su nastupili američki istraživači koji upozoravaju kako ftalati mogu poremetiti funkcioniranje ženskog reproduktivnog sustava.
Njihov je tim analizirao količinu ftalata u krvi i urinu 5700 žena. Ustanovili su kako su žene s najvišom razinom ftalata ušle 2,3 godine ranije u menopauzu (za prosječnu dob nastupa menopauze su uzeli 51 godinu).
Raniji ulazak u menopauzu povezan je s povišenim rizikom od moždanog udara, bolesti srca, problemima s kostima i sl.
“Rana menopauza uvelike utječe na zdravlje. Apsolutno smatramo da ove kemikalije imaju mogućnost utjecati na funkcije jajnika i ljudsko razmnožavanje. Postoje mnoge stvari koje u ovom trenutku ne znamo, naše je istraživanje tek preliminarno, no dovoljno je kako bismo zaključili da je prisutan dugoročno štetan utjecan”, zaključila je Natalia Grinder, voditeljica istraživanja.
K. Horvat