Uzimanje soje kako bi se ublažili valunzi neki su dočekali raširenih ruku, dok su drugi izražavali negodovanje. Sada su američki istraživači ponudili svoj konačni sud: oni mogu biti korisni.
Naime, stručnjaci Sveučilišta u Delawareu su analizirali prethodnih 19 studija o učinku dodataka sa sojom na žene u menopauzi. Ova je žitarica proglašena popularnim alternativnim oblikom zamjenske hormonalne terapije nakon što je HRT povezan s povišenim rizikom od razvijanja raka dojke.
“Čini se da uzimanje soje kroz šest do 12 tjedana za mnoge žene koje imaju simptome i koje se pogotovo brinu zbog zamjenske hormonske terapije može biti prvi odabir terapije”, objasnila je Melissa Melby, profesorica medicinske antropologije Sveučilišta u Delawareu, voditeljica studije.
Iako su u sva proučena istraživanja bili uključeni dodaci soje, stručnjaci tvrde kako je soja kao prehrambena namirnica čak i bolji izbor.
Za dobrobitan učinak soje odgovorni su izoflavonoidi, odnosno fitoestrogeni (između ostalih, daidzein, glicitein i genistein), vrlo slični prirodnim estrogenima (ženskim hormonima) koji pomažu u sprječavanju bolesti, ublažavaju tegobe menopauze i sprječavaju razvoj kancerogenih stanica.
U 19 studija je bilo uključeno 1200 žena iz deset zemalja diljem svijeta. Stručnjaci su ustanovili kako su dodaci soje s povišenom količinom izoflavonoida feniteina dvostruko uspješniji u smanjenju učestalosti naleta vrućeg zraka u odnosu na dodatke s manjom količinom.
Ako želite preskočiti dodatke prehrani u obliku tableta i radije konzumirate soju kao namirnicu, tada stručnjaci preporučuju dvije porcije dnevno, primjerice dvije čaše sojina mlijeka.
Istraživanje je objavljeno u časopisu Menopause: The Journal of The North American Menopause Society.