Žene od 40 do 60 godina imaju povećan rizik od kardiovaskularnih bolesti, no zašto se o ovom problemu ne govori dovoljno? - Ordinacija.hr
Zdravlje

Zdravlje

Razgovor sa stručnjacima

Žene od 40 do 60 godina imaju povećan rizik od kardiovaskularnih bolesti, no zašto se o ovom problemu ne govori dovoljno?

Dr. sc. Nina Šesto,  dr. med. Valentina Slivnjak i Marta Curman Foto: Goran Stanzl/PIXSELL


Jeste li znali da su kardiovaskularne bolesti (KVB) vodeći uzrok smrti među ženama u Europi? Unatoč ovom poražavajućem podatku, kardiovaskularni rizik kod žena u dobi od 40 do 60 godina često se zanemaruje. No zašto je to razdoblje problematično?

Iako su žene tijekom života izložene brojnim rizicima kada je u pitanju zdravlje srca i krvnih žila, upravo su godine oko menopauze jedan od najosjetljivijih perioda. Tada se događaju velike hormonalne promjene koje, često neprimjetno, mogu imati snažan utjecaj na zdravlje srca. Kako se menopauza približava, razine estrogena postupno opadaju. Osim što regulira mnoge tjelesne funkcije, estrogen djeluje i kao čuvar elastičnosti krvnih žila. Kada ga počinje nedostajati, krvne žile postaju krutije, a srce gubi na svojoj prirodnoj fleksibilnosti. Rezultat toga može biti povišeni krvni tlak, što dodatno opterećuje srce.

Snižena razina estrogena može utjecati i na nepovoljne promjene u lipidima, što se posebno odnosi na povećanje “lošeg” LDL kolesterola. Tako se dodatno povećava rizik od srčanih bolesti i moždanog udara. Sve su to tihi procesi koji se odvijaju u pozadini i često prođu nezapaženo, sve dok ne postanu prekasni za prevenciju.

Važno je znati da simptomi kardiovaskularnih problema kod žena mogu biti drugačiji nego kod muškaraca – često su suptilniji i lakše ih je pripisati umoru, godinama ili hormonskim promjenama, stoga edukacija, osvještavanje i razgovor sa stručnjacima čine prvi korak prema boljem zdravlju. Upravo zato je pokrenut projekt CARAMEL (CArdiovascular Risk Assessment in MEnopausaL women via multimodal data analysis enabling personalized prevention strategies – Procjena kardiovaskularnog rizika kod žena u menopauzi putem multimodalne analize podataka za omogućavanje personaliziranih strategija prevencije), financiran iz programa Horizon Europe Europske unije. Nositelj ovog programa u Hrvatskoj je Klinika Magdalena iz Krapinskih Toplica i njihova platforma, odnosno digitalna asistentica Megi, a o projektu smo razgovarali s voditeljicama, dr. med. Valentinom Slivnjak i Ninom Šesto.

dr. med. Valentina Slivnjak, Foto: Goran Stanzl/PIXSELL

– Naša konkretna uloga je uključiti određeni broj sudionica, anketirati ih, odnosno vidjeti koji su problemi te s kakvim se stvarima susreću u životnoj dobi između 40 i 60 godina, dobiti određenu statistiku i na temelju toga podići svijest o riziku od kardiovaskularnih bolesti kod žena u perimenopauzi i menopauzi. Prema tome se onda može raditi na prevenciji ovih oboljenja, koja su i dalje broj jedan uzrok smrtnosti žena ove dobne skupine -ističe dr. med. Slivnjak. Ovaj hvale vrijedan projekt koji okuplja stručnjake iz više europskih zemalja, među kojima su i hrvatski partneri, ima cilj razviti inovativne digitalne alate koji će pomoći ženama bolje razumjeti i pratiti svoje zdravlje. No kako će ti alati konkretno funkcionirati i koje promjene mogu donijeti?

-Projekt ima tri faze, a sada smo u prvoj fazi u kojoj uključujemo sudionice u koorazvoj. Kroz anketu želimo samo u Hrvatskoj prikupiti više od 1000 sudionica, a na razini čitavog konzorcija to će biti više od 6000 žena. Na temelju anketa cilj je razumjeti koji su to problemi s kojima se žene susreću za vrijeme menopauze. Druga faza projekta je prospektivna studija, gdje ćemo testirati već dostupna digitalna rješenja u vidu “reliable devices”, nekakvih biokemijskih, genetskih testova i slično. Na temelju svih tih podataka prikupljenih u prospektivnoj studiji i povijesnih podataka iz bolnica, odakle dolaze članovi konzorcija, razvijat će se algoritmi temeljeni na umjetnoj inteligenciji koji imaju za cilj dinamičko određivanje kardiovaskularnog rizika, personaliziranog za određenu ženu u perimenopauzi i menopauzi. U trećoj fazi testiraju se ti algoritmi i njihova učinkovitost u kliničkom okruženju, gdje Klinika Magdalena sudjeluje kao koordinator svih kliničkih centara unutar konzorcija- objašnjava dr.med. Šesto.

Dr. sc. Nina Šesto, Foto: Goran Stanzl/PIXSELL

Jesmo li svjesni rizika?

Kardiovaskularne bolesti i dalje su vodeći uzrok smrti kod žena, osobito u razdoblju perimenopauze i menopauze, no često ostaju zanemarene u komunikaciji o ženskom zdravlju unatoč poražavajućim brojkama na razini Europske unije. Upravo s tim ciljem pokrenut je i program CARAMEL.

-Upravo zato je cilj projekta podizanje razine svjesnosti, budući da su statistički podaci o smrtnosti uzrokovanoj kardiovaskularnim bolestima u ovoj dobi vrlo poražavajući. Također, istraživanja pokazuju da žene kasne s dolascima u hitnu službu kada se pojave simptomi, ili ih više zanemaruju, pa se liječnicima javljaju u kasnijim fazama bolesti. Važno je osvijestiti žene da zbog hormonske tranzicije valja više obratiti pozornost na kardiovaskularno zdravlje – dodaje dr.med Šesto te objašnjava važnost preventivnih mjera.

-Ne postoje konkretne metode koje su namijenjene ženama. Sve što danas imamo ide u prevenciju općenito, bez rodne razlike. Žene su posebno osjetljiva skupina jer u razdoblju perimenopauze i menopauze prestaju biti zaštićene estrogenom. Ako u toj dobi pokrenemo preventivne procese, dobijemo informacije – možemo spriječiti razvoj nekog kardiovaskularnog incidenta i djelovati na smanjenje stope smrtnosti cijele skupine.

Marta Curman Foto: Goran Stanzl/PIXSELL

Planovi projekta

Projekt će trajati pet godina, tijekom kojih će razvijati nova digitalna rješenja i kliničke smjernice za poboljšanje prevencije i ranog otkrivanja kardiovaskularnih bolesti kod žena, s posebnim naglaskom na razdoblje menopauze.

-Cilj projekta je razvijanje preventivnog programa tipično usmjerenog na žene u dobnoj skupini od 40 do 60 godina, a rezultat su digitalni alati koje će žene moći koristiti – od edukacije do alata koji će im pomoći kontrolirati faktore rizika, kao što su hipertenzija, hiperkolesterolemija, inzulinska rezistencija, trbušna debljina i slično – zaključuje dr.med. Šesto.

Projekt CARAMEL
Projekt CARAMEL usmjeren je na rješavanje izazova vezanih uz kardiovaskularno zdravlje žena u perimenopauzi i menopauzi, kroz razvoj inovativnih modela procjene rizika temeljenih na umjetnoj inteligenciji (AI) te alata za samostalno upravljanje zdravljem. Cilj je unaprijediti razumijevanje spolno i rodno specifičnih kardiovaskularnih rizika te omogućiti razvoj učinkovitih, personaliziranih strategija prevencije koje se temelje na digitalnim zdravstvenim rješenjima i naprednim tehnologijama.
Također, ovaj projekt ženama pruža znanje i konkretne alate koji im pomažu da bolje razumiju svoje kardiovaskularno zdravlje. Time se ne samo potiče aktivno sudjelovanje u vlastitoj skrbi, već se i osigurava da žene u menopauzi dobiju podršku, pažnju i kvalitetnu zdravstvenu skrb koju zaslužuju – u trenutku kad im je ona najpotrebnija.

Sadržaj nastao u suradnji s Klinikom Magdalena.

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo