Znate li što je na vašim ručnicima i koliko bi ih često trebali prati? - Ordinacija.hr
Zdravlje

Zdravlje

Znate li što je na vašim ručnicima i koliko bi ih često trebali prati?

Ako ne perete svoje ručnike nakon svake upotrebe, malo je vjerojatno da će to uzrokovati trenutni zdravstveni problem. Zapravo, ponovna uporaba ručnika ekološki je osviješten izbor. Međutim, to ne znači da su vaši jednom korišteni ručnici slobodni od mikroba – budući da su vlažni, topli i upijajući

Što su ručnici dulje vlažni, to dulje gljivice, bakterije, plijesni i virusi ostaju živi i aktivni. Mogu uzrokovati izbijanje gljivica na noktima na nogama, atletskog stopala, svrbeža i bradavica, ili uzrokovati širenje ovih kožnih oboljenja, piše dermatolog Alok Vij za Cleveland Clinic dodajući da prljavi ručnici sigurno mogu uzrokovati izbijanje ekcema ili atopijskog dermatitisa.

Shutterstock

Pedi Mirdamadi, naturopatska liječnica i holistička nutricionista specijalizirana za funkcionalnu medicinu, nedavno je na Instagramu objasnio koliko često trebate prati svoje ručnike.

Čak i nakon tuširanja, vaša koža još uvijek sadrži bakterije. Vlaga iz ručnika u kombinaciji s bakterijama iz vašeg tijela postaje mješavina zaraznih bakterija. Nultog dana, kada su ručnici oprani i još uvijek nisu korišteni, još uvijek možete uzgajati bakterije s ručnika. Prvog dana povećava se broj bakterija. Petog dana korištenja, vaš ručnik sadrži toliko bakterija, da se mogu namirisati. Odatle dolazi neugodan miris mokrog ručnika: bakterije jedu ulja s tijela kako bi preživjele i rasle u materijalu ručnika.

Mirdamadi napominje da se isti problem javlja i kod ručnika za lice.

Dakle, ono što želite učiniti je promijeniti svoje ručnike barem tri puta tjedno jer čak i trećeg dana vaš ručnik sadrži toliko bakterija da je bolje da ga operete ili promijenite. To može pomoći kod akni i mnogih drugih kožnih problema.

Shutterstock

Ručnici za ruke predstavljaju još veći rizik, budući da ih obično dijeli više osoba u kućanstvu.

Charles Gerba, mikrobiolog sa Sveučilišta u Arizoni, rekao je za Time da ručnici za ruke gotovo sigurno sadrže fekalne bakterije. Zapravo, njegovo je istraživanje pokazalo da je 90 posto kupaonskih ručnika bilo kontaminirano koliformnim bakterijama, a da 14 posto nosi E. coli.

Ne čistite tipkovnicu? Osim E.coli, evo koje se još bakterije na njoj nalaze!

Nakon otprilike dva dana, ako lice obrišete ručnikom za ruke, vjerojatno ćete dobiti više E. coli na licu nego da gurnete glavu u WC školjku i pustite vodu, rekao je za Time. Prema njegovoj procjeni, ručnike biste trebali prati svaki drugi dan.

Shutterstock

Dakle, koliko često biste trebali prati svoje ručnike?

Češće nego što trenutno činite. Držite se rasporeda pranja jednom u dvije do tri upotrebe i svakako ih stavite izravno u pranje na visokoj temperaturi ako primijetite miris pljesniva.

H. A.

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo