Istraživački tim razvio je inovativnu metodu za analizu metaboličkih profila iz znoja prstiju. Rezultati pilot studije upravo objavljeni u renomiranom časopisu EPMA pokazuju da se ovom metodom mogu dobiti informacije o tijeku bolesti, učincima terapije i individualnim životnim navikama kod oboljelih od raka dojke.
Kap znoja s prstiju posebno je dragocjena jer sadrži molekule iz intersticijske tekućine (koja cirkulira između stanica), koja je inače teško dostupna, a od velike je medicinske važnosti kao mjesto djelovanja mnogih terapijskih sredstava. Međutim, izravno analiziranje ove tekućine za različite parametre do sada je bilo teško – izazov s kojim su se znanstvenici u Joint Metabolome Facility, međusveučilišnoj ustanovi Sveučilišta u Beču i Medicinskog sveučilišta u Beču, sada suočili s velikim uspjehom.
Razvili su inovativnu metodu za analizu znoja prstiju: potpuno bezbolna i neinvazivna, dovoljna je mikroskopski mala količina znoja – i pruža zapanjujuće precizne uvide u pojedinačne metaboličke profile.
Jednostavno prikupljanje i precizna analiza
Samuel Meier-Menches, autor i suvoditelj studije na Institutu za analitičku kemiju na Sveučilištu u Beču, objašnjava:
Naš je postupak nevjerojatno jednostavan za pacijente: oni drže komad navlaženog posebnog papira između palca i kažiprsta koji prikuplja sićušnu količinu znoja koja je dovoljna za analizu. Ljudi to lako mogu učiniti sami i nisu izloženi stresu neugodnih, invazivnih zahvata.
Sastav znoja prstiju zatim se analizira metodom masene spektrometrije. To omogućuje otkrivanje ne samo važnih metaboličkih proizvoda, već i primijenjenih lijekova ili čimbenika životnog stila kao što su navike pušenja.
Prvi put u kliničkoj uporabi
Nova metoda analize sada je prvi put klinički korištena za biomonitoring kod raka dojke i temeljito ispitana na pacijentima s rakom tijekom prve faze kemoterapije. Istraživački tim uspio je pokazati da znoj prstiju pacijenata odražava sustavni učinak njihovih tumora.
Sve što trebate znati o raku vrata maternice
Osim mogućnosti pojedinačnog praćenja razina i učinkovitosti lijekova kao što su ciklofosfamid i ondansetron, identificirane su značajne promjene u metaboličkim profilima koje se mogu pripisati masi tumora. Ova metoda omogućuje dugotrajno biomonitoring progresije bolesti, koji se može provoditi neinvazivno i decentralizirano.
Uspjeli smo pokazati da ova vrsta analize omogućuje precizno praćenje odgovora na liječenje i metaboličkih promjena kod raka dojke – bez potrebe za stalnim uzimanjem uzoraka krvi od pacijenata, dodaje prvi autor studije Michael Bolliger iz MedUni Vienna Odjela za opću kirurgiju.
Izgledi za preciznu medicinu
Rezultati pokazuju da je analiza znoja prstiju održiva alternativa invazivnim testovima krvi i mogla bi značajno unaprijediti preciznu medicinu. U planiranom projektu praćenja, pilot studija će se proširiti na veću skupinu pacijenata kako bi se potvrdili dosadašnji rezultati.
Ova tehnika je još uvijek u fazi razvoja, ali će uslijediti daljnje studije kako bi se procijenio njezin potencijal za svakodnevnu kliničku praksu, objašnjava Florian Fitzal, voditelj studije i voditelj rekonstrukcije dojke u bolnici Hanusch u Beču. Istraživači su uvjereni da će njihova metoda revolucionirati pristup preciznim dijagnozama i terapijama po mjeri.
A. H.