Često nije jednostavno riješiti se mitesera, ali ipak je moguće. Pritom valja znati…
1. Što su miteseri?
Zbog prekomjerne proizvodnje sebuma (masnoće) koji izlučuju lojne žlijezde, začepljuju se pore u koži i izvodni kanali žlijezda lojnica. Nakupljanjem sebuma pore se proširuju te se stvaraju miteseri ili komedoni. Oni mogu biti zatvoreni ili otvoreni. Kada zbog začepljenja lojnog kanala sebum ne može “izbiti” na površinu kože, nastaje zatvoreni komedon koji izgleda poput bijelog prištića.
Ako uslijed pritiska zbog prekomjernog nakupljanja sebum dođe do površine kože, nastaje otvoreni komedon. U dodiru sa zrakom sebum poprima tamnu boju, pa zato otvoreni miteseri izgledaju kao crne točkice. Otvoreni miteseri mogu se istisnuti ili na drugi način očistiti izvana. Zatvoreni miteseri problematični su zato što se mogu “začahuriti” u gnojnu upalu.
2. Nasljedna sklonost
Sklonost stvaranju mitesera ne može se promijeniti jer ovisi o tipu kože (prekomjernoj proizvodnji sebuma i proširenim porama osobito je podložna masna koža te mješovita koža u T-zoni duž čela, nosa i brade), no pravilnom njegom stanje kože može se značajno poboljšati i održavati u “normali”.
3. Nezgodni okidači
Nastanku mitesera pridonosi hormonska neravnoteža, nezdrave životne navike poput cigareta i alkohola te stres zbog kojega i koža može biti “uznemirena”. Također valja znati da se stvaranje proširenih pora pojačava prekomjernim izlaganjem suncu. Naime, UV zrake u koži oslabljuju kolagen – vezivno vlakno koje drži pore stisnute.
Top 10 savjeta ljekarnika za zdravo uživanje u suncu
4. Prirodna prehrana i puno vode
Prehrana s mnogo šećera, masnoća i industrijski prerađenih proizvoda može biti “okidač” za proširene pore i mitesere. Kožu ćete doslovno pročistiti ako jedete (redovito, bez preskakanja obroka) puno voća, povrća, ribe, orašastih plodova, sjemenki… Pijte mnogo vode te prirodnih sokova i čajeva bez dodanog šećera.
5. Nutrikozmetika
Za zdraviju i ljepšu kožu preporučuju se dodaci prehrani – takozvana nutrikozmetika. Takvi pripravci sadrže vitamine, minerale, nezasićene masne kiseline i druge nutrijente sa znanstveno dokazanim povoljnim djelovanjem na zdravlje i izgled kože, kose i noktiju. Nutrikozmetika ne može zamijeniti pravilnu prehranu i zdrav način života, ali može biti korisna potpora da se uravnoteže funkcije kože.
6. Pravilno čišćenje kože
Čišćenje lica zakon je, ali i najveća zamka u borbi protiv mitesera. Naime, u čišćenju masne kože mnogi pretjeraju s preagresivnim preparatima i “ribanjem” pilingom i četkicama, što isušuje i nadražuje kožu te još više potiče lučenje sebuma, crvenilo i upale. Važno je temeljito i svakodnevno uklanjati šminku i nečistoće s lica, ali problematična koža zahtijeva nježnost. Pripazite s pilingom (neka bude što finije strukture, a dovoljno je koristiti ga 2-3 puta tjedno), a prednost dajte maskama za lice – odlično pročišćuju i uravnotežuju kožu.
7. Profesionalni tretmani
Nepravilno istiskivanje mitesera može ozbiljno oštetiti kožu, pa je dubinsko čišćenje lica najbolje prepustiti dermatolozima i kozmetičarima. Jedan od najvećih mitova o problematičnoj koži jest “Ako odem na profesionalno čišćenje lica, morat ću stalno ići na takve tretmane”. Suvremena njega toliko je napredna da kod iskusnog kozmetičara koji radi s kvalitetnim preparatima, lice trebate čistiti otprilike svaka tri mjeseca ili čak samo svakih šest mjeseci. Problematična koža obično se tretira glikolnom i salicilnom kiselinom. Dobri rezultati postižu se i dubinskim čišćenjem pomoću posebnih uređaja kao i tretmanima kisikom. Kao najučinkovitije rješenje preporučuje se frakcijski laser koji suzuje pore, smanjuje veličinu lojne žlijezde, a time smanjuje i mogućnost stvaranja mitesera.
I.V.
Foto: Shutterstock