Ljepota

Ljepota

Odaberi pravo ulje za svoj tip kose

Tajna žena s lijepom kosom nije samo u genetici. Sve ih se više okreće prirodnoj kozmetici pa tako, među ostalim, spas pronalaze u raznim uljima. Ona su bogata vitaminima, mineralima i mastima koja štite, omekšavaju , hrane i oporavljaju kosu.

Ponekad je dovoljno zaviriti u kuhinjske ormariće i pronaći razne sastojke koje možemo uvrstiti u svoju beauty rutinu za cijelo tijelo. Kosa nije izuzetak. Od meda, šećera, limuna pa sve do popularnog maslinovog i kokosovog ulja s kojima najčešće ovakvi eksperimenti počinju.

Manje je više

Za početak par napomena. Toplu kupku napravite od svega nekoliko zagrijanih kapi koje ćete onda rasporediti po mokroj ili suhoj kosi po cijeloj dužini. Svežite kosu u pundžicu, zamotajte u foliju i ručnik i čekajte. Kosu isperite šamponom koji inače koristite.

Ovo nije jedini način korištenja. Ulje možete nanositi i na kosu nakon pranja, ali velik broj žena se žali kako im ono tada masti i samo otežava vlasi. Tada par kapi nanesete na dlanove i prste, protrljate i prođete kroz kosu kako biste ukrotili neposlušne dlačice. Isprobajte, poigrajte se i nađite kombinaciju koja vam najbolje odgovara. Ulja možete koristiti “čista” ili od njih možete napraviti hranjivi koktel.

Svaka žena je drugačija pa tako i njena kosa. Sukladno svom tipu kose odaberite pravo ulje za nju. Važno je naglasiti – ulje je samo prva pomoć i prevencija te nikako ne može zamijeniti redovit odlazak pod škare.

Arganovo ulje

Ova marokanska biljka, odnosno njeni plodovi, sve je popularnija i u zapadnjačkoj kozmetici. Oraščići se beru, razbijaju i melju. Dobivena smeđa pasta tada se gnječi i iz nje nastaje ulje. Najbolje je koristiti hladno prešano, nerafinirano. Osim za kosu iskoristite ga u njezi noktiju i kože.

Njegova popularnost zapravo leži u spojevima koje sadrži – skvalen koji smiruje iziritiranu kožu i vlasište te štiti od raka; polifenol koji ima protuupalno i regenerativno djelovanje; te vitamin E.

Ulje od avokada

Konzumirale su ga Maje, a danas ga koriste mnoge poznate ljepotice. Bogato je dobrim mastima pa je tako idealno za revitalizaciju suhog vlasišta, kao i obojene i izbjeljene kose. Nakon njegove upotrebe ona bi trebala biti podatnija i lakša za oblikovanje. Ukoliko pretjerate s dozom nemojte se libiti namazati kožu nakon izlaganja suncu. Sadrži pola abecede vitamina, ali pazite – može biti otrovno za vaše četveronožne prijatelje.

Ricinusovo ulje

Ako se borite s tankom kosom sklonoj padanju pokušajte s ricinusovim uljem koje će pospješiti njen rast i cirkulaciju vlasišta. Njegove omega-6 masne kiseline pogodovat će obrvama i trepavicama također. Domovina su mu Afrika i Indija pa ukoliko želite potamniti kosu po uzoru na ondašnje žene pokušajte s njim.

Bademovo ulje

Bajam, mendula, mjendul, badem ili kako ga već zvali jedna je od omiljenih grickalica i zapravo pripada botaničkoj obitelji ruža, a direktni je srodnik breskve i marelice. Dolazi s Bliskog istoka, a proširen je po cijelom Sredozemlju. Sadrži visok udio masti, vitamnin E, oleinsku i linolnu kiselinu te magnezij. Hidratizira kožu vlasišta i općenito poboljšava kvalitetu kose.

Maslinovo ulje

Osim u kuhinji upotrijebite ga i u kupaonici. Najbolji je prijatelj isušene kose ljeti. Povratit će joj vlagu nakon ljetnih radosti, dati čvrst i zdrav izgled. Za kozmetičke tretmane birajte ono ekstra djevičansko. Prepoznat ćete ga po nešto tamnije zelenoj boji kao i specifičnom mirisu.

Obnovite kosu maskom od maslinova ulja

Orahovo ulje

Ovo ulje namijenjeno je tamnijim nijansama kose jer sadrži spojeve koji se zbog nestabilnosti povezuju u crne pigmente. Ako vas krasi takva kosa pokušajte joj orahom vratiti sjaj, punoću i volumen. Izvrsno je i u borbi protiv peruti.

Čičkovo ulje

Prva uspomena na bakin ormarić za njegu svakako je čičkovo ulje i šampon. Iako ponekad iritantan u šetnji, u njezi kose iznimno je koristan. U Aziji vjeruju da je dobar saveznik u detoksikaciji, a dokazano djeluje protiv opadanja kose i suhe prhuti, seboreje i ublažavanja bakterijskih i gljivičnih infekcija. Posebno je dobro za blajhanu kosu.

Ulje od jojobe

Dobiveno iz sjemena biljke jojobino ulje vrlo je slično ljudskom sebumu. Zbog toga se najčešće preporuča kod tretiranja suhe i lomljive kose, a može se koristiti i umjesto regeneratora za kosu.

A. K.

Foto: Shutterstock

Nahranite beživotnu kosu maskama ili Omekšajte kosu kokosovim uljem

Ordinacija preporučuje

card-icon

Zdravstveni adresar

S lakoćom pronađite ordinaciju, ljekarnu, polikliniku i drugo.

card-icon

Baza bolesti

Nešto vas boli ili smeta? Prije odlaska liječniku možete se informirati ovdje.

Možda će vas zanimati i ovo