Svima se dogodi izostanak s treninga i razlozi mogu biti mnogobrojni, no koji god da jesu, često vode do još kojeg “preskočenog” treninga. Može li to dovesti do ozbiljnijih posljedica?
Preskakanje vježbanja nije isto što i uzeti odmor od treninga koji je uvijek potreban kako bi se mišići odmorili. Ukoliko preskakanje vježbanja postane navika, vaše tijelo će patiti i uzrokovati posljedice koje ne želite.
Ne postoji formula koliko je treninga potrebno propustiti da biste potpuno izgubili kondiciju, ali je jedno sigurno; ako ste vježbali intenzivno, oblik mišića će se sigurno zadržati dulje nego kod osoba koje vježbaju vrlo rijetko.
Prema jednom tekstu, objavljenom nedavno u znanstvenom magazinu “Nature”, rezultati istraživanja kažu da je čovjek stvoren kako bi mogao trenirati 300 puta godišnje, što znači kada izuzmemo praznike i vikende, trebali bi trenirati svaki dan u tjednu.
“Ako ubacimo ovu informaciju u kontekst pitanja o preskakanju treninga onda nam je jasno da je zasigurno bolje trenirati kontinuirano tijekom cijele godine bez prevelikih pauza.”, napominje kineziologinja Andrea Rukavina te pojašnjava zašto je tako:
“Kontinuitet treninga bez prevelike pauze (više od 5 dana) omogućava hormonalno prestruktiranje, sto znači postizanje sinergije djelovanja glavnih hormona sa sekundarnim prohormonima. Ukoliko radimo preveliku pauzu gubi se efekt stalne sinteze proteina u mišiću i sprečava se optimalno punjenje ugljikohidrata u mišićnim spremištima. “
Zaključak bi bio da se sve što smo napravili dugotrajnim treninzima i ulaganjem u izgradnju mišića dugom pauzom poništava i vraćamo se nekoliko stepenica unatrag.
“Jednom rekreativcu je važno trenirati raznovrsno, znači primjenjivati i integrirati različite tehnike treninga. Savjetujem stoga kontinuirane i raznovrsne treninge tijekom cijele godine ako želite uživati u dobrom zdravlju i zavidnoj formi.”, zaključuje Andreja.
Ana A.
Foto: Shutterstock
Kardio vs. trening snage – što odabrati?