Crni papar nezaobilazan je u pripremi jela, no može se na različite načine koristiti i kao prirodni lijek. Papar djeluje antibakterijski i smiruje upale, potiče probavu i metabolizam te izlučivanje viška tekućine iz organizma. Neka istraživanja pokazala su da papar sadrži fitokemikalije sa snažnim antioksidativnim djelovanjem, koje štite od raka.
- Čaj od crnog papra ublažava kašalj i prehladu te snizuje povišenu tjelesnu temperaturu. 10-15 zrna papra prelijte sa 150-200 ml vode i kuhajte dok ne zavrije. Procijedite i ostavite da se malo ohladi. Kad postane mlak, dodajte žlicu meda. Pijte nekoliko puta tijekom dana.
- Nezaslađen papreni čaj preporučuje se za lakšu probavu (pomaže kod nadutosti, zatvora, grčeva, mučnine), a može poslužiti i kao vodica za ispiranje usta.
- Udisanje pare čaja od papra navodno pomaže odvikavanju od cigareta.
Čaj od đumbira liječi prehladu i olakšava mršavljenje
- Učinkovito je sredstvo protiv kašlja i prehlade med pomiješan s crnim paprom.
- Protiv prehlade preporučuje se i kuhano crno vino začinjeno crnim paprom.
- Papar je poželjan dodatak jelima jer potiče stvaranje probavnih enzima, poboljšava apsorpciju hranjivih sastojaka i olakšava probavljanje masti.
- Najbolje je dodati u jelo svježe mljeveni papar, i to pred kraj kuhanja.
- Papar je poznat i kao afrodizijak te sredstvo za liječenje impotencije.
- Od plodova papra dobiva se ljekovito eterično ulje koje se koristi kod dišnih tegoba, bolova i grčeva u mišićima, reume i artritisa, stresa. Eterično ulje crnog papra također pomaže protiv akni i celulita.
- Pripravljate li sami prirodne pilinge, npr. od ulja i morske soli, preporučuje se dodati u piling žličicu papra koji će pojačati prokrvljenost i omekšati kožu.
- Uzimanje papra u velikim količinama može štetno djelovati na jetru i bubrege. Oprez s uzimanjem papra preporučuje se i osobama s hemoroidima i želučanim tegobama te trudnicama.
I.V.
Foto: Shutterstock