Đumbir, vatrena zvijezda azijske kuhinje, fino se udomaćio i kod nas. Želimo mu toplu dobrodošlicu u hladnim danima jer odlično potiče cirkulaciju te pomaže protiv prehlade i kašlja (u pola kilograma meda umiješate 200 grama svježeg, naribanog đumbira i uzimajte 1-3 žličice pripravka tijekom dana).
Egzotični korijen (točnije rečeno, izdanak) oštre arome najpopularniji je kao pikantan začin jelima, no riječ je o moćnom prirodnom lijeku koji ubrzava metabolizam i uravnotežuje probavu (preporučuje se protiv mučnine i proljeva, ali i opstipacije) te ublažuje bol – prava je blagodat za migrenu, reumu i menstrualne bolove. Također uravnotežuje krvni tlak i kolesterol, a neka istraživanja pokazala su da povećava mušku plodnost i pomaže protiv erektilne disfunkcije (u tradicionalnoj kineskoj medicini đumbir se od davnina koristi kao afrodizijak).
Đumbir je jedinstven spoj raznovrsnih minerala (prije svega magnezija, kalija, bakra i mangana), vitamina C i B skupine te ljekovitih fitokemikalija (gingerol, oleoresin, terpenes, zingeron) koje djeluju umirujuće, pročišćujuće i protuupalno.
Kalij pomaže održati normalan krvni tlak. Znate li u kojim namirnicama ga ima najviše?
Čaj od đumbira izvrsno okrepljuje, poboljšava raspoloženje, zagrijava i pomaže u mršavljenju jer održava osjećaj sitosti. Može se pripremiti od svježeg korijena ili đumbira u prahu. Tradicionalno se pripravlja tako da se gomolj nareže na trakice odnosno nariba, a potom se prelije kipućom vodom. Potom se čaj procijedi i po želji zasladi medom ili smeđim šećerom, a đumbirov okus dobro se slaže i s limunom, narančom i metvicom. Čaj prija i vruć, i ohlađen. Preporučuje se pola litre dnevno.
Čaj od đumbira (za 1 šalicu): 2-3 ploškice / ili čajnu žlicu oguljenog i naribanog đumbira / ili 1/2-1 žličicu đumbira u prahu prelijte s 2,5 dl kipuće vode, poklopite i procijedite čaj nakon 5-10 minuta. Po želji dodajte limun, med ili smeđi šećer, metvicu…
Maska sa smeđim šećerom za kožu sklonu aknama
I.V.
Foto: Shutterstock